سیستم آموزشی ECCS

Educational Creative Caring System

سیستم آموزشی منحصربه‌فرد (ECCS (Educational Creative Caring System از ابتدا تا رسیدن به هدف نهایی، با آسودگی خاطر همراه دانشجویان و دانش‌پذیران است. ECCS توالی سازمان‌یافته ورودی (تعیین سطح و سنجش علمی)، پردازش (برنامه‌ریزی، آموزش و ارزیابی پیشرفت)، بازخورد (نظارت مستمر و پیشبرد فرایندهای آموزشی براساس آسیب‌شناسی و بهبود فرآیندها) و خروجی (دستیابی به اهداف آموزشی هر سطح) را پیاده‌سازی می‌کند. درصورت مشاهده خروجی‌های پایین‌تر از سطح انتظار، بلافاصله با استفاده از بازخوردهای ثبت‌شده در برنامه جامع الکترونیک آموزشی (ECCS)، برنامه‌ریزی اختصاصی برای رساندن دانش‌پذیر به سطح قابل‌قبول ارائه شده و تا کسب نتیجه مطلوب پیگیری خواهد شد.

eccs

سیستم آموزشی ECCS گلوکال کالج

مدیریت یادگیری آنلاین

برنامه آموزشی مشخص

ارسال آنلاین تکالیف

ارزیابی فردی هر دانشجو

ثبت بازخورد دانشجویان

سیستم آموزشی حمایتی خلاق ECCS (Educational Creative Caring System) که برای اولین بار در ایران توسط گلوکال کالج پیاده‌سازی می‌شود، روشی نوین و غیرسنتی است و شامل ۳ بخش “آموزش”، “ارزیابی” و “نظارت” می‌شود. در روش ECCS دانش‌پذیر در همه مراحل یادگیری به‌صورت اختصاصی مورد حمایت مدرس و کادر آموزشی قرار می‌گیرد. در هر مرحله از فرآیند یادگیری، پیشرفت هرکدام از دانش‌پذیران به‌طور مستقل بررسی می‌شود تا آموزشی مطابق با نیاز و توانایی‌شان به آنها ارائه شود.

کلیه این فرآیندها و تعاملات میان دانشجو و تیم‌های تدریس، نظارت و ارزیابی، در اپلیکیشن ECCS  و به‌صورت آنلاین انجام می‌شود.

فرایند سیستم آموزشی ECCS در گلوکال کالج

خدمات آموزشی
 •  30 ساعت در هفته کلاس‌های باکیفیت آموزشی
 • ارائه برنامه مطالعاتی به منظور بالا بردن راندمان مطالعه
 • ارائه آموزش‌های راهبردی به منظور بالا بردن راندمان یادگیری
 • مدیریت یک­پارچه کلیه فرآیندهای آموزشی و حل مشکلات
نظارت آموزشی
 • نظارت بر مطالعات خارج از کلاس
 • جلسه آموزشی خصوصی نظارت قبل از آزمون پایانی
 • جلسه آموزشی خصوصی نظارت و آسیب‌شناسی بعد از آزمون
 • جلسات خصوصی بازخورد دانشجویی جهت پیشبرد بهینه فرآیندهای آموزشی
ارزیابی مستقل
 • آزمون‌های PROGRESSIVE (یک بار در ماه)
 • آزمون‌های MOCK (یک بار در ماه)
 • آزمون‌های پایان ترم

آنچه باید در مورد سیستم آموزشی ECCS دانست؟

ECCS توالی سازمان‌یافته ورودی (تعیین سطح و سنجش علمی)، پردازش (برنامه‌ریزی، آموزش و ارزیابی پیشرفت)، بازخورد (نظارت مستمر و پیشبرد فرایندهای آموزشی براساس آسیب‌شناسی نقص‌های هر دانش‌پذیر) و خروجی ( دستیابی به اهداف آموزشی هر سطح) را اجرامی کند. در صورت مشاهده خروجی‌های پایین‌تر از سطح انتظار، بلافاصله با استفاده از بازخوردهای ثبت شده در سامانه الکترونیک برنامه‌ریزی تخصصی ECCS، اساتید، فرد را به سطح خروجی موردانتظار می‌رسانند.

علیرغم تلاش‌های زیادی که در زمینه برنامه‌های آموزشی برای آماده‌سازی دانش‌پذیران برای آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های بین‌المللی صورت گرفته است، عدم حصول نتایج مطلوب و نبود تضمین عملی رسیدن به دانش و مهارت‌های موردنیاز یادگیرندگان همچنان یکی از مشکلات اصلی برنامه‌های آموزشی در ایران است. به عبارت دیگر در اکثر موارد یادگیرندگان پس از گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی به اهداف موردنظر خود نمی‌رسند و همچنان در آرزوی یافتن سیستم آموزشی هستند که رسیدن به اهداف یادگیری را که در ابتدای دوره تعریف می‌کنند، تضمین عملی نمایند. ایجاد یک بینش فرآیندی مشترک باید شامل تمامی اجزای سیستم آموزشی باشد. در این راستا، سیستم آموزش منحصربه‌فرد ECCS تلاش می‌کند از کلیه امکانات آموزشی، ارزیابی و نظارتی، به‌صورت یکپارچه و واقع‌گرا استفاده کرده و با رویکردی یادگیری‌محور به آماده‌سازی دانش‌پذیران، نقاط ضعف موجود در برنامه‌های پیشین را پوشش داده و راندمان آموزشی را تا حد قابل‌توجهی افزایش دهد.

این سیستم از روش‌ها و تکنیک‌های آموزشی موجود در جهان به نحوی مبتکرانه بهره می‌برد و با مدیریت خلاقانه و بهینه ابزارهای موجود در عرصه آموزش علوم پایه در سطح بین‌المللی و نیز با استفاده از الگوی نوآورانه مدیریت یکپارچه فرآیندها در جهت تضمین عملی رسیدن به یادگیری موردنظر استفاده می‌کند. مفاهیم آموزشی این سیستم از قبیل آموزش یادگیری‌محور، نظارت بر عملکرد دانش‌پذیر و ارزیابی پیشرفت یادگیری، قبلا هم به صورت‌های مختلف در حوزه آموزش وجود داشته و کم‌وبیش در سطح جهان مورداستفاده قرار گرفته‌اند. در روش ECCS با مدیریت خلاقانه این فرآیندها، کیفیت آموزش به‌میزان قابل‌توجهی بالا رفته و امکان تضمین عملی یادگیری فراهم می‌شود.

سیستم ECCS به عنوان راه حلی برای مشکلات موجود در برنامه‌های آموزش علوم پایه ارائه شده است. این سیستم از ۳ بخش کلی تشکیل شده است: 

 1. سیستم آموزشی 
 2. سیستم ارزیابی 
 3. سیستم نظارت

عنصر متمایز و خلاقانه ECCS فرآیندهای نظارتی و حمایتی است که از ورود دانش‌پذیران تا رسیدن به نتایج مطلوب ادامه دارد. سیستم نظارت وظیفه حفظ کیفیت آموزش، کنترل فرایند یادگیری، حل مشکلات آموزشی، ارائه راهکارهای سازنده در جهت ارتقاء کیفیت تدریس و یادگیری، برگزاری جلسات سازنده با دانش‌پذیران و درنهایت مستندسازی و گزارش روند پیشرفت دانش‌پذیران را بر عهده دارد. در این فرآیند پیشرفت دانش‌پذیر کاملا در پرونده شخصی او ثبت می‌شود. فعالیت‌های بخش نظارت را می توان به دو بخش تقسیم کرد: 

 1. بررسی گزارش‌ها و فرم‌های دریافت‌شده از بخش‌های مختلف سیستم و دانش‌پذیران 
 2. برگزاری جلسات مشاوره فردی با دانش‌پذیران. 
نتایج هر یک از این فعالیت‌ها در پرونده دانش‌پذیران ثبت شده و در صورت لزوم توسط مدیر نظارت و ارزیابی بررسی می‌شود.

یکی از ویژگی‌های بارز ECCS برگزاری جلسات برنامه‌ریزی مطالعه فردی با کمک مدرسین است. برنامه مطالعه تهیه شده در این جلسات به عنوان نقشه راه برای مطالعه در این سیستم در نظر گرفته شده است. در اولین جلسه برنامه‌ریزی مطالعات فردی مباحث زیر مطرح می‌شود:

 1. توضیحات کامل در مورد کلیه مباحث دروس به همراه منابع تکمیلی برای مطالعه شخصی خارج از کلاس. 
 2. فرآیندهای آموزشی ، نظارت و ارزیابی که دانش‌پذیر در ECCS تجربه خواهد کرد. در این روش دانش‌پذیر کاملا از سیستم آموزشی و وظایف خود در هر مرحله آگاهی دارد. از جمله این وظایف می‌توان به شرکت در جلسات فردی با استاد و کمک‌استاد، کارگاه‌های آموزشی، ارائه منظم گزارش  از مطالعه و حل تمرین ، تکمیل فرم‌ها و پرسش‌نامه‌ها و مراحل ارزیابی قبل از ورود به دوره اشاره کرد. خودآگاهی و مسئولیت‌پذیری کامل دانش‌پذیر در این سیستم آموزشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 
 3. ارائه یک برنامه مطالعه بر اساس اصول علمی مطالعه صحیح و مؤثر به منظور افزایش کارایی مطالعه در خارج از کلاس و به حداکثر رساندن اثربخشی زمان مطالعه. در این بخش از جلسه، پارامترهای مطالعه مؤثر با رویکرد تعاملی با دانش‌پذیر ارائه می‌شود. سرانجام، با جمع‌بندی اصول علمی اثبات‌شده مطالعه مؤثر و با در نظر گرفتن ویژگی‌های فردی دانش‌پذیران از نظر محیط و زمان مطالعه ، دانش‌پذیر الگوی مناسب مطالعه خود را پیدا می‌کند. یک رویکرد مهم دیگر در ECCS  آموزش راهبردهای یادگیری است. امروزه ، آموزش استراتژی‌های مفید یادگیری به دانش‌پذیران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دانش‌پذیران معمولا از این راهکارها بی‌اطلاع هستند یا به‌طور تصادفی از طریق معلمان یا کتاب‌های درسی چیزهایی در این مورد شنیده‌اند؛ اما هیچ تضمینی برای استفاده به‌موقع و صحیح دانش‌پذیر از این استراتژی‌ها وجود ندارد. در ECCS ، دانش‌پذیران با کلیه راهکارهای مفید، بهبود روند یادگیری و افزایش کارآیی مطالعه آشنا می‌شوند و از کاربرد مناسب هر یک آگاه هستند.

پس از گذشت یک هفته از شروع دوره، یک جلسه کوتاه بین هر دانش‌پذیر و هر دستیار تدریس برگزار می‌شود، که دانش‌پذیران از تجربه خود در کلاس از دو منظر کلی بازخورد می‌دهند. 

 • بازخورد در مورد چگونگی تناسب سطح کلاس با سطح دانش خود: سطح چالش دانش‌پذیریان با مطالب آموزشی می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را به دستیار تدریس ارائه دهد. اگر سطح کلاس برای دانش‌پذیر مناسب نباشد، مسئول نظارت باید با صحبت کردن با دانش‌پذیر اطلاعات دقیق‌تری جمع‌آوری کند. در بسیاری موارد، دانش‌پذیر پس از این جلسه به درک بهتری از روند یادگیری و برنامه درسی می‌رسد. اما در برخی موارد ممکن است فعالیت‌های اضافی  برای دانش‌پذیر در نظر گرفته شود. تحقیقات بیشتری توسط تیم نظارت انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که هر دانش‌پذیر توجه فردی لازم را دریافت می‌کند. 
 • بازخورد درمورد نحوه تدریس و تعامل استاد با کلاس: برای قسمت دوم بازخورد، دستیار تدریس از طریق سؤالات فنی و دقیق ، اطلاعات مفصلی را درباره هرگونه مشکلات احتمالی در کلاس یا فرایند تدریس جمع‌آوری می‌کند و گزارش جامعی را به مدیر گروه نظارت ارائه می‌دهد. مدیر گروه نظارت پس از بحث و گفتگو با مدرس مربوطه، بازخورد را بررسی کرده و نتیجه نهایی را به دانش‌پذیر اعلام می‌کند. سرانجام از دانش‌پذیر خواسته می شود هرگونه پیشنهاد یا انتقاد خود را ارائه دهد. توجه ویژه به بازخورد دانش‌پذیران از ویژگی‌های برجسته ECCS است که تأثیر مثبت ذهنی بر آنها دارد و ارتباط آنها با مدیر آموزش را تقویت می‌کند.

با توجه به اهمیت و دشواری ویژه دوره MFP، دستیاران تدریس توجه ویژه‌ای به ارسال صحیح و به موقع تکالیف توسط دانش‌پذیران و همچنین کیفیت و نظم ارائه بازخورد توسط گروه اساتید و گروه نظارت دارند. کمک‌اساتید کار نظارت بر تکالیف دانش‌پذیران و انجام به‌موقع آنها را برعهده دارند. در صورت بروز هرگونه مشکلی در به موقع رساندن تکالیف توسط دانش پذیر، موضوع برای بررسی به مدیر نظارت و ارزیابی گزارش می‌شود.

در پایان ترم و قبل از امتحانات نهایی، مدرسین، دستیاران تدریس و دانش‌پذیران فرم‌های ارزیابی را تکمیل می‌کنند و برای بررسی به مدیر آموزش ارائه می‌دهند. این فرم‌ها اطلاعات ارزشمندی را برای کمک به بهبود فرایندها و عملکرد دانش‌پذیران و استادان ارائه می‌دهند. خلاصه این گزارش‌ها به مدیر آموزش ارائه می‌شود و در صورت لزوم برای بررسی بیشتر توسط مدرسین و دانش‌پذیران در دسترس خواهد بود. این فرم‌ها عبارت‌اند از:

 • ارزیابی دانش‌پذیران از اساتید
 • خودارزیابی استاد
 • خودارزیابی کمک استاد
 • خودارزیابی دانش‌پذیر
 • ارزیابی کیفی عملکرد دانش‌پذیر و پیشرفت توسط استاد و کمک استاد

در سیستم ECCS ، فرآیندهای ارزیابی مستقل از مدرسان و با استفاده از روش‌های ارزیابی استاندارد انجام می‌شوند. استقلال سیستم ارزیابی از آن جهت اهمیت دارد که پیشرفت یادگیری و دستیابی به اهداف یادگیری را بدون هیچ‌گونه تاثیر بیرونی اندازه‌گیری می‌کند. از طرف دیگر، حرفه‌ای بودن مدرسین در فعالیت‌های‌شان و تمرکز آنها روی استانداردهای کار به سطح بالایی از کیفیت آموزش و در نهایت به قابلیت اطمینان از نتایج ارزیابی منجر می‌شود. آنچه بیش از همه برای ECCS اهمیت دارد، صحت ارزیابی‌ها و صحت تصمیمات مبتنی بر آنها است. فعالیت‌های ارزیابی شامل موارد زیر است:

 • آزمون‌های پیشرفت (progressive): این امتحانات در فواصل کوتاه برگزار می‌شوند و معمولا شامل دروسی هستند که اخیرا تدریس شده است. گزارش عملکرد جامع توسط دستیاران تدریس بر اساس آزمون‌ها تهیه شده و به دانش‌پذیر، والدین آنها، مدرس و مدیر بخش نظارت و ارزیابی جهت بررسی فرستاده می‌شود. هدف از این آزمون‌ها ارائه بازخورد درمورد دستیابی به اهداف یادگیری است. هر دانش‌پذیر می‌تواند برگه امتحان خود را به همراه گزارش آزمون دریافت کند و درباره مشکلات خود از دستیاران تدریس بازخورد بگیرد.
 • آزمون شبیه‌سازی (Mock): این آزمون‌ها مطالب تدریس‌شده از ابتداری دوره تا زمان حال را شامل می‌شوند و به منظور آماده‌سازی دانش‌پذیر برای موفقیت در امتحانات ورودی دوره‌های پزشکی بین‌المللی طراحی شده‌اند. مطالب مربوط به آزمون‌های شبیه‌سازی توسط مدیر نظارت و ارزیابی تعیین شده و سپس سوالات توسط مدرسین و دستیاران تدریس تهیه می‌شود تا با امتحانات پزشکی بین‌المللی مطابقت داشته باشد. ارزیابی یادگیری نقش مهمی در تصمیم‌گیری و آسیب‌شناسی فرایند یادگیری دارد. عملکرد این امتحانات در گزارشی جامع که توسط دستیاران تدریس تهیه شده، ارائه می‌شود.
 • آزمون‌های پایان ترم: آزمون پایان ترم کلیه مباحث ترم را در بر می‌گیرد و مهم‌ترین فاکتور در نمره نهایی دانش‌پذیران محسوب می‌شود.

گلوکال کالج در یک نگاه

گلوکال کالج در سال 1398 با این باور که ترویج لذت دانش و یادگیری ضروری است تاسیس گردید و بیشترین تمرکز خود را بر نیاز های آموزشی دانشجویان برای آمادگی جهت شرکت در آزمون های بین المللی رشته های علوم پزشکی منعطف نموده است. رویکرد آموزشی کالج بر اساس تلفیقی از روش های مدرن و شیوه های یادگیری سنتی است و بر این اساس تمرکز خاصی را بر یادگیری و سواد آموزی دارد. این کالج به دانشجویان خود این انگیزه را می دهد تا همواره تلاش کرده و ظرفیت ها و قابلیت های کامل خود را به دست آورند و این اطمینان را حاصل کنند که می توانند از انتظاراتشان نیز فراتر روند.

وبسایت های مرتبط

تماس با ما

 • تهران، خیابان شریعتی، خیابان ظفر پلاک 68

تمامی حقوق و امتیاز وبسایت متعلق به شرکت توسعه بین المللی تبادلات علمی خاورمیانه می باشد. © www.glocalgroup.net

نیاز به مشاوره دارید؟ پیام دهید