Semmelweis University

دانشکاه سِمِلوایز
رنکینگ جهانی

658

سال تاسیس

1769

محل دانشگاه

بوداپست-مجارستان

زبان آموزش

مجاری-آلمانی-انگلیسی

تعداد دانشجویان

10.945 نفر

 • بروزرسانی و بررسی 2020 توسط گروه پشتیبانی گلوکال کالج

بررسی دانشگاه

معرفی و بررسی دانشگاه سملوایز مجارستان

دانشگاه سملوایز یکی از مراکز علمی مورد علاقه دانشجویان ایرانی است و اعداد و ارقام نیز گواه این مدعا هستند. با نگاهی به آمار دانشجویان بین‌الملل دانشگاه سملوایز متوجه خواهید شد که پس از دانشجویان آلمانی که با جمعیت 1226 نفر در صدر لیست هستند، این دانشجویان ایرانی هستند که با 446 نفر جمعیت در جایگاه دوم هستند.

این دانشگاه که دومین دانشگاه برتر کشور مجارستان است، یکی از دانشگاه‌های پیشگام در عرصه علوم پزشکی است که با قدمت 250 ساله خود در زمره قدیمی‌ترین دانشگاه‌های شرق اروپا قرار دارد. شعار این دانشگاه “حفاظت از زندگی و خدمت به آن” است و باید پذیرفت که در تاریخ طولانی خود توانسته به این هدف دست پیدا کند.

نام دانشگاه از نام پزشک و پژوهشگر فقید ایگناتس سملوایز به عاریت گرفته شده است. اگر یکی از دلدادگان رشته پزشکی باشید، حتما داستان کشف بزرگ این پزشک شهیر و سختی‌هایی که پس از آن بر زندگی او تحمیل شد را می‌دانید.

 

 

سملوایز اولین کسی بود که بیان کرد، شستن دستان پزشکان پیش از انجام عملیات زایمان شانس بیماری و تب مادر و کودک را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد و به همین علت به او لقب “ناجی مادران” داده شده است.

جدا از هویت تاریخی، دانشگاه سملوایز یک دانشگاه بزرگ و قابل اعتنا در شرق اروپاست که با داشتن بیش از 10000 دانشجو شاغل در رشته‌های علوم پزشکی ، نقش برجسته‌ای در تربیت پزشکان دارد.

در کنار مباحث آکادمیک و آموزشی، دانشگاه سملوایز بزرگترین ارائه دهنده خدمات درمانی در سطح کشور مجارستان و با توجه به این موضوع می‌توان گفت که امکانات و زیرساخت‌های بسیار قوی برای ارائه آموزش‌های میدانی به پزشکان دارد.

بیشتر دپارتمان‌های این دانشگاه همواره درگیر کیس‌های پیچیده و جدی بیماری‌های حاد و نوظهور هستند؛ این نشان‌دهنده پیشگام بودن این دانشگاه در عرصه علوم پزشکی است.

در حال حاضر نیز 300 گروه مختلف تحقیقاتی با اهدافی مشخص در دپارتمان‌های مختلف دانشگاه سملویس فعال هستند. این اعداد و ارقام به‌خوبی نشان می‌دهند که اگر شما خواهان پیشرفت و دستیابی به جایگاهی عالی در علوم پزشکی هستید، این دانشگاه یک انتخاب ممتاز و عاقلانه خواهد بود.

 

لیست دانشکده‌های سملوایز

دانشگاه سملویس یک دانشگاه با سطح بالای تخصص در ارائه ترم‌ها و واحدهای کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه علوم پزشکی و بهداشتی است.

برمبنای چارت سازمانی دانشگاه می‌توان متوجه شد که این دانشگاه پر جمعیت دارای 7 دانشکده مختلف است که در بین این 7 دانشکده، دانشکده پزشکی با داشتن 4500 نفر دانشجوی فعال، پرجمعیت‌ترین دانشکده دانشگاه سملویس است؛ این در حالی است که با رجوع به سوابق تاریخی نیز متوجه خواهید شد که قدیمی‌ترین دانشکده این دانشگاه نیز هست. اسامی سایر دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر هستند:

 • دانشکده آندارس پتو
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده سلامت و خدمات عمومی درمان
 • دانشکده علوم بهداشتی و سلامت
 • دانشکده داروسازی
 • مرکز مطالعات دکترای کارولی راچ

 

 

در مورد اولین دانشکده که به افتخار فیزیوتراپ و ورزش‌درمانگر شهیر مجار، آندارس پتو نامگذاری شده باید گفت که دانشکده تخصصی مربوط به رشته‌های اصلاح حرکتی، فیزیوتراپی و سایر رشته‌های وابسته است.

در مورد آخرین دانشکده نیز باید گفت که مرکز مطالعات دکترای کارولی راچ مختص دانشجویان مقاطع پایانی تحصیل پزشکی است و تنها پذیرای دانشجویان دکترای هر شاخه است.

تمام دانشکده‌ها در شهر بوداپست متمرکز هستند اما برخی از لابراتوارهای جانبی و وابسته به این دانشکده‌های در سایر شهرهای مجارستان نیز حضور دارند اما هیچ‌یک عملا محلی برای تدریس متمرکز نیستند.

 

نگاهی به زندگی در کشور مجارستان

19 ناحیه مختلف که بوداپست در قلب آن‌ها قرار دارد و مساحتی تقریبا برابر با استان سمنان کشور ایران دارند کشور مجارستان را تشکیل می‌دهند. مجارستان با داشتن جمعیتی 9 میلیونی خود، سالانه به طور میانگین 16 میلیون توریست را میزبانی می‌کند؛ این به‌خوبی نشان‌دهنده این است که فضای شهری و آب‌وهوای این کشور نسبتا کوچک تا چه حد دلپذیر زندگی است.

شهر بوداپست نیز خود به تنهایی یکی از نمادهای توریسم اروپایی است و توانسته به عنوان یک مقصد پرطرفدار بین مهاجران و توریست‌ها انتخاب شود. آب و هوای کشور مجارستان ممکن است برای بسیاری از دانشجویان بین‌الملل و مهاجران چندان دلپذیر نباشد چون تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد دارد اما این در مورد ایرانیان صادق نیست.

رنج بالای تغییر آب و هوای کشور مجارستان تفاوت چندانی با آب و هوای اقلیم ایران ندارد و از این نظر مقصد مناسبی برای زندگی ایرانیان است. البته این مسئله بیشتر در نواحی حاشیه کشور صادق است و در بخش‌های مرکزی‌تر شاهد آب و هوای معتدل‌تری هستیم. مجارستان نیز مانند ایران کشوری چهار فصل است

از نظر بافت فرهنگی نیز، مجارستان با ایستادن بر لبه شکاف بین اروپای مسلمان، یعنی بالکان، و اروپای کاتولیک، همواره در تماس دائمی با گروه‌ها و اقلیت‌های قومی و مذهبی بوده است. به همین خاطر در مجموع این کشور دارای جوی نژادپرستانه و مهاجر ستیزانه نیست و از این بابت می‌توان مطمئن بود. پس اگر در صدد انتخاب یک کشور برای تحصیل پزشکی در اروپا هستید، ما در گلوکال کالج به شما پیشنهاد می‌کنیم که مجارستان را به عنوان یک گزینه جدی در نظر داشته باشید. تحصیل پزشکی در اروپا پله ابتدای دستیابی به موقعیت شغلی و جایگاه اجتماعی است که در رویاهای خود دارید.

اطلاعات کلیدی

اطلاعات کلیدی درباره تحصیل پزشکی در دانشگاه سملوایز

همانطور که در مورد جمعیت و سایر اعداد و ارقام مهم این دانشگاه توضیح داده شد، شما با یک دانشگاه علوم پزشکی ممتاز و در سطح بالا در شرق اروپا روبرو هستید. به جز آمار و ارقام نگاهی به وضعیت ترم‌ها و کورس‌های تحصیلی نیز نشان می‌دهند که چهار رشته دندانپزشکی، پزشکی ، فیزیوتراپی و داروسازی برای تیم مدیریتی این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

تنها سبک برنامه تحصیل پزشکی که برای دانشجویان رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی ارائه می‌شوند به شرح زیر است:

 • کارشناسی ارشد پیوسته: پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در برنامه‌های تحصیلی خاصی ارائه می‌شوند که در معادل ایرانی برنامه‌های آموزشی می‌توان آن‌ها را به نوعی کارشناسی ارشد پیوسته دانست. یک برنامه تحصیلی با مدت زمان 10 ترم برای داروسازی و دندانپزشکی با مدرکی در پایان دوره و یک برنامه تحصیلی 12 ترم برای دانشجویان رشته پزشکی. این کورس‌ها، کورس‌هایی به هم پیوسته هستند که با خروج از میانه آن‌ها هیچ مدرک تحصیلی معادلی نصیب شما نشده و در عمل هیچ مدرک جایگزینی ندارند. واحد‌های این برنامه‌های تحصیلی در سه زبان انگلیسی، آلمانی و مجاری ارائه می‌شوند.

برای سایر رشته‌ها مانند توانبخشی و فیزیوتراپی، انواع دیگری از فرمت‌های تحصیلی مانند 8 ترم و 4 ترم ارائه خواهند شد اما برای سه رشته مذکور تنها این فرمت از تحصیل پزشکی در دانشگاه سملوایز ارائه می‌شود.

شرایط پذیرش

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه سملوایز

پذیرش در این دانشگاه بر مبنای یک امتحان ورودی جامع است. گام اول امتحان به صورت آنلاین نیز قابل برگزاری است اما پس از این مصاحبه حضوری برای پذیرش نهایی الزامی خواهد بود. مواد امتحانی همانطور که گفته شد شامل شیمی، فیزیولوژی، زیست و زبان انگلیسی خواهد بود. طراحی سؤالات به نحوی است که مباحث زیر در آن پوشش داده خواهند شد:

 • تکامل
 • پیش‌زمینه‌های شیمی در بیولوژی
 • سلول، ساختار و سازمان آن
 • بافت‌شناسی
 • فرآیندهای آنابولیک و کاتابولیک
 • فیزیولوژی ارگانیسم‌های زنده
 • بازتولید و تولید مثل جانوری
 • ویروس‌ها
 • ژنتیک

بدیهی است که برای دستیابی به نمرات عالی و پذیرش در امتحانات ورودی باید در این حیطه‌های یاد شده دارای دانش و تسلط بالایی باشید. با مراجعه به سایت رسمی این دانشگاه می‌توانید به شکل اختصاصی از تکست‌بوک‌ها و رفرنس‌های منبع این آزمون مطلع شوید.

هزینه های تحصیل

هزینه تحصیل در دانشگاه سملوایز

بسته به سال ورود شما به دانشگاه سملوایز، باید میزان متفاوتی از شهریه را برای تحصیل پزشکی بپردازید. برای دانشجویان ورودی سال 2019 که جدیدترین دانشجویان ورودی در دوره اخیر هستند، شرح شهریه‌ها بدین شکل است:

 • پزشکی: 9.100 دلار آمریکا
 • دندانپزشکی: 9.100 دلار آمریکا
 • داروسازی: 6.000 دلار آمریکا

این هزینه کلی است که شما باید برای هر سال تحصیل خود بپردازید. البته باید خاطر نشان کرد که این در مورد دانشجویانی که در طول پاس کردن دروس خود مردود نشده و بتوانند ترم‌ها را با موفقیت سپری کنند.

دانشجویانی که به هر علتی نیاز به گذران مجدد هر ترم شوند باید شهریه‌ای معادل ورودی‌های بعدی خود بپردازند. به طور مثال شهریه سالانه برای دانشجویان پزشکی ورودی سال 2014 معادل 8750 دلار است اما در صورتی که یکی از دانشجویان این ورودی مردود شود، باید هزینه ترم تحصیلی مردود شده را برابر با هزینه سالانه دانشجویان ورودی یک سال بعدی بپردازید؛ یعنی معادل با 8950 دلار آمریکا.

شهریه‌های ترم پاییز باید تا 31 آگوست و ترم بهار تا 31 ژانویه پرداخت شوند. پس از این تاریخ، به مدت یک‌ماه شهریه با جریمه محاسبه نمی‌شود اما پس از این به ازای هر یک ماه دیرکرد باید هزینه 500 دلار آمریکا به مجموع شهریه اضافه شود.

درخواست مشاوره رایگان

دوره های آموزشی گلوکال کالج

گلوکال کالج به علاقه‌مندان رشته‌های علوم پزشکی که مایل‌اند در کشورهای اروپایی تحصیل کنند کمک می‌کند به هدف خود دست یابند. به‌این‌منظور گلوکال کالج برای اولین بار در ایران دوره‌های پیش‌دانشگاهی پزشکی و داروسازی (MFP و PFP)  را که پیش‌نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اروپایی هستند برگزار می‌کند. همچنین دوره‌های آموزشی برای آماده‌سازی متقاضیان شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مانند IMAT ایتالیا و SAT ترکیه در این کالج برگزار می‌شود. برگزاری دوره‌ها به زبان انگلیسی و تدریس توسط اساتید برجسته به دانشجویان کمک می‌کند علاوه بر اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر، برای تحصیل آکادمیک به زبان انگلیسی آماده شوند.

دوره پیش دانشگاهی پزشکی (MFP)

مدت دوره: 9 الی 12 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

دوره آمادگی ورود به پزشکی ترکیه (SAT)

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

دوره آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT)

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

PATHWAY Program

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

ارتباط با گلوکال کالج

تماس با پشتیبانی و مشاوران گلوکال کالج

10 خط: 4531  22  22 – 021

موبایل: 9000  776  0933

ایمیل: info@glocalcollege.com

آدرس: تهران، خیابان ظفر پلاک 68

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹

با بررسی های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times ، QS و Shanghai لیست دانشگاه های خارج از کشور مورد تایید وزارت مربوطه جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹ در رشته های مرتبط با علوم پزشکی توسط تیم گلوکال کالج به شرح جدول زیر اعلام می گردد. این رتبه بندی به دانش پذیران و علاقه مندان تحصیل پزشکی این امکان را می دهد تا نگاهی به کیفیت دانشگاه های مورد نظر خود داشته باشند. از این رو دانش پذیران و دانشجویان می توانند با نگاهی به رتبه بندی دانشگاه ها نقش موثر تری به انتخاب دانشگاه هدفشان ایجاد نمایند.

مشاهده جزئیات

گلوکال کالج در یک نگاه

گلوکال کالج در سال 1398 با این باور که ترویج لذت دانش و یادگیری ضروری است تاسیس گردید و بیشترین تمرکز خود را بر نیاز های آموزشی دانشجویان برای آمادگی جهت شرکت در آزمون های بین المللی رشته های علوم پزشکی منعطف نموده است. رویکرد آموزشی کالج بر اساس تلفیقی از روش های مدرن و شیوه های یادگیری سنتی است و بر این اساس تمرکز خاصی را بر یادگیری و سواد آموزی دارد. این کالج به دانشجویان خود این انگیزه را می دهد تا همواره تلاش کرده و ظرفیت ها و قابلیت های کامل خود را به دست آورند و این اطمینان را حاصل کنند که می توانند از انتظاراتشان نیز فراتر روند.

وبسایت های مرتبط

تماس با ما

 • تهران، خیابان شریعتی، خیابان ظفر پلاک 68

تمامی حقوق و امتیاز وبسایت متعلق به شرکت توسعه بین المللی تبادلات علمی خاورمیانه می باشد. © www.glocalgroup.net

نیاز به مشاوره دارید؟ پیام دهید