University of Debrecen

دانشگاه دبرسن
رنکینگ جهانی

696

سال تاسیس

1538

محل دانشگاه

دبرسن-مجارستان

زبان آموزش

مجاری-انگلیسی

تعداد دانشجویان

28593 نفر

 • بروزرسانی و بررسی 2020 توسط گروه پشتیبانی گلوکال کالج

بررسی دانشگاه

معرفی و بررسی دانشگاه دبرسن مجارستان

دبرسن، سومین دانشگاه برتر کشور مجارستان است اما از نظر تاریخی و پیشینه علمی، این دانشگاه فرسنگ‌ها از سایر مراکز علمی مرکز اروپا پیش است. دانشگاه دبرسن، قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی است که بدون وقفه و مطابق با استانداردهای امروزی آموزش آکادمیک را برپا داشته است؛ از سال 1538 میلادی.

سابقه بالای این دانشگاه البته تنها باعث ایجاد آمار و ارقام بر روی کاغذ نشده و بلکه در دنیای واقعی نیز این مرکز آموزش عالی، میراث‌دار برترین پیشرفت‌های علمی است.

شاید دبرسن یک دانشگاه عمومی باشد اما رشته پزشکی جایگاه ویژه‌ای در هدف‌گذاری و نگرش آن دارد. کورس‌های تحصیل پزشکی دانشگاه دبرسن، به علت جامع و پیشرو بودن در پذیرش دانشجویان بین‌الملل، نه‌تنها در اروپا، بلکه در تمام جهان معروف و مقبول هستند.

زیرساحت‌های آموزشی این دانشگاه مانند برخورداری از مراکز تحقیقاتی کافی، مراکز کلینیکال برای دانشجویان پزشکی و تعدد هیئت علمی، در سطح عالی بوده و این مسئله تا حدی ملموس است که اخیرا شاهد تاسیس یک دانشگاه وابسته به دانشگاه دبرسن در کشور کره‌جنوبی هستیم.

فراموش نکنید که تاسیس پردیس‌ها دانشگاه‌های وابسته در خارج از کشور، نمادی از موفقیت و برخورداری از زیرساخت‌های عالی در یک دانشگاه است. از طرفی دیگر برنامه‌ریزی مهم و محوری این دانشگاه در مورد رشد و توسعه ظرفیت‌های تحصیل پزشکی برای دانشجویان حوزه بین‌الملل کاملا محرز است.

با نگاهی به آمار دانشجویان بین‌الملل دانشگاه دبرسن متوجه خواهید شد که بیشترین تعداد دانشجویان بین‌الملل این دانشگاه در دانشکده پزشکی مشغول به تحصیل هستند با 2081 نفر جمعیت. این در حالی است که به طور مثال در دانشکده مهندسی همین دانشگاه شاهد حضور تنها 678 دانشجوی بین‌الملل هستیم.

تمام آمار و ارقام مطابق با بررسی گلوکال کالج نشان می‌دهند این دانشگاه ارزش ویژه‌ای برای رشته پزشکی و متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا قائل است.

 

لیست دانشکده‌های دبرسن

دانشگاه دبرسن در دو پردیس اصلی مشغول به فعالیت است که هر دو پردیس تقریبا مجاور بوده و یکی از دیگری تازه‌ساز‌تر و میزبان لابراتوارهای بیشتری است. دانشکده‌های مختلف این دانشگاه به شرح زیر هستند:

 • دانشکده کشاورزی و صنایع غذایی
 • دانشکده علوم طبیعی و مدیریت محیط و منابع
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده انفورماتیک
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم و تکنولوژی
 • دانشکده سلامت عمومی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده تربیت کودکان و علوم تربیتی ویژه

علاوه بر این دانشکده‌ها، دانشگاه دارای یک کتابخانه عظیم که بزرگترین کتابخانه دانشگاهی کشور مجارستان است و یک دپارتمان محاسبات و تحقیقات است که بزرگترین دپارتمان تحقیقاتی کشور مجارستان می‌باشد. این دپارتمان را دانشجویان دانشگاه به طور عامیانه “لئو” صدا می‌زنند. به این علت که گلوکال کالج حیطه دانشجویان بین‌الملل را مد نظر دارد، نگاهی ویژه به جمعیت دانشجویان بین‌الملل هر دانشکده داشتیم. نتایج بدین شرح است:

 • دانشکده حقوق دارای 37 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده پزشکی دارای 2081 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده علوم انسانی دارای 189 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده سلامت عمومی 65 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده دندانپزشکی 376 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده علوم اقتصادی 435 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده علوم تربیتی ویژه 9 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده داروسازی 195 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده انفورماتیک 420 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده کشاورزی و صنایع غذایی 152 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده مهندسی 678 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده علوم و فناوری 566 دانشجوی بین‌الملل
 • دانشکده موسیقی 34 دانشجوی بین‌الملل

با این احتساب دانشگاه دبرسن 5471 دانشجوی بین‌الملل دارد که از این تعداد 2717 نفر آن‌ها در رشته‌های مربوط به علوم پزشکی در حال تحصیل هستند؛ اینکه بیش از نیمی از دانشجویان بین‌الملل این دانشگاه در رشته‌های مربوط به علوم پزشکی در حال تحصیل هستند، به خوبی نمایانگر میزان اهمیت این رشته و زیرساخت‌های آن در نظر مدیران و مسئولان این دانشگاه است.

 

نگاهی به زندگی در کشور مجارستان

مجارستان کشوری جذاب با یک دشت پهناور و سرسبز است؛ البته تمام مساحت این کشور مسطح نیست و در بخش شمالی شاهد کوهستان‌هایی زیبا و خوش آب‌و هوا نیز هستیم.

دانشگاه دبرسن که در شرق مجارستان و در استان هایدو-بیهار قرار دارد، بخشی از دشت پهناور مجارستان است. این موضوع باعث شده تا دبرسن شهری با آب‌وهوای معتدل و جذاب باشد.

دانشگاه دبرسن که یک مقصد جذاب برای تحصیل پزشکی در اروپا است، این شانس را دارد تا در دومین شهر پرجمعیت کشور مجارستان قرار داشته و به همین علت از امکانات رفاهی و زیرساخت‌های بهتری نسبت به سایر نقاط مجارستان برخوردار است.

مردم مجارستان از نظر بافت فرهنگی شاید در تماس مستقیم با فرهنگ اروپای مرکزی است اما از فرهنگ اسلاوی و شرقی اروپا رنگ پذیرفته و به همین علت در کنار داشتن فرهنگ توسعه یافته اروپایی مرکزی، گرما و صمیمیت بالکانی خود را حفظ کرده‌اند. در نهایت اما زندگی در مجارستان برای دانشجویان ایرانی، تجربه‌ای شیرین بوده است.

ارتباط تجربی ما با دانشجویان مشغول به تحصیل پزشکی در کشور مجارستان نشان می‌دهد که تناقض فرهنگی عمیقی بین مردم این کشور و مردم ایران وجود ندارد و همین زندگی را تا حد زیادی برای آن‌ها راحت کرده است. هزینه‌های زندگی نیز، به نسبت امکانات رفاهی که در دسترس دانشجویان این کشور است، اصلا بالا نیست.

اطلاعات کلیدی

اطلاعات کلیدی در مورد دانشگاه دبرسن

دانشگاه دبرسن  با ارائه 23600 کورس تحصیلی متفاوت، ظرفیت بالایی برای ارائه واحدهای درسی مختلف داشته و همین موضوع باعث شده تا دانشجویان در مقاطع مختلف و با سطح توانایی‌های مختلف امکان تحصیل در این دانشگاه را داشته باشند.

این تعداد از کورس‌های تحصیلی، به پشتوانه بیش از 200 عضو ممتاز هیئت علمی و 1335 استاد کمک آموزشی قابل ارائه هستند.

تعداد بالای هیئت علمی دانشگاه دبرسن باعث شده تا این دانشگاه بتواند در کنار تعدد واحدهای، تعدد برنامه‌های تحصیلی را نیز در سطح بالایی نگه داشته و 87 برنامه علمی متفاوت را در سطح کارشناسی، 100 برنامه علمی در سطح ارشد و 10 برنامه تحصیلی پیوسته را به طور همزمان در هر سال تحصیلی پیش ببرد.

تمام آمار و ارقام گواه بزرگی و عظمت این دانشگاه هستند. نکته جالب دیگری که گلوکال کالج در بررسی‌های خود آن را در کانون توجه قرار داده است، تعداد بالای ایرانیان در حال تحصیل پزشکی در این دانشگاه است. این آمار به روشنی نشان می‌دهد که همواره دانشگاه دبرسن یکی از سه انتخاب ابتدایی افراد برای تحصیل پزشکی در اروپا است.

گلوکال کالج با دسترسی به داده‌های موجود متوجه شد که سه ملیت زیر، بیشترین تعداد دانشجویان بین‌الملل را در دانشگاه دبرسن دارند:

 • نیجریه 620 دانشجو
 • رومانی 459 دانشجو
 • ایران 443 دانشجو

غیر از رومانی که هم‌مرز با شهر دبرسن است و بالا بودن تعداد دانشجویان مهاجر آن در این دانشگاه کاملا منطقی و ناشی از نزدیکی جغرافیایی است، آمارها نشان می‌دهند که ایرانیان و نیجریه‌ای‌ها به خوبی با شرایط این دانشگاه آداپته بوده و از تحصیل در این دانشگاه راضی هستند.

فراموش نکنید که در صورت مساعد نبودن شرایط تحصیل برای ایرانیان، ممکن نبود که 443 دانشجوی ایرانی در این دانشگاه مشغول به تحصیل باشند؛ عمده این جمعیت مشغول تحصیل پزشکی هستند.

شرایط پذیرش

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه دبرسن

به تفکیک شرایط پذیرش در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه دبرسن را بررسی می‌کنیم.

تحصیل پزشکی: این دانشگاه در بین متقاضیان تحصیل پزشکی در هر سال، دو مرحله آزمون برگزار می‌کند. مرحله اول آزمون که کتبی است و برخلاف بسیاری از دانشگاه‌ها صرفا تستی نبوده و ممکن است در برخی مواد درسی دارای سؤالات تشریحی یا محاسباتی باشد. این آزمون دارای یک بخش اجباری زیست‌شناسی است اما در دو ماده درسی دیگر، یعنی فیزیک یا شیمی، انتخاب با خود شرکت‌کننده است که به کدام‌یک پاسخ دهد. زمان اعطا شده برای هر بخش 50 دقیقه است. پس از آزمون کتبی شما باید در آزمون شفاهی یا همان مصاحبه حضوری نیز حاضر شده و آن را با موفقیت پشت سر بگذارید. سه نتیجه متفاوت ممکن است بسته به نمره شما حاصل شود:

 • شما مردود خواهید شد: اگر نمره شما بسیار کمتر از کف در نظر گرفته شده باشید، به کلی مردود شده و از حضور در دانشگاه دبرسن محروم خواهید شد.
 • پذیرش محدود: در این شرایط نمره شما بیش از حد کف در نظر گرفته شده است اما به طور کامل پذیرش نخواهید شد. در این حالت شما برای یک سال و به طور آزمایشی پذیرش شده و ملزم به گذراندن واحدهای درسی پایه پزشکی در دو ترم هستید. پس از این دو ترم مجدد از شما آزمون گرفته می‌شود؛ اگر نتایج مناسب باشد وارد فاز اصلی تحصیل پزشکی خواهید شد.
 • پذیرش کامل: در این شرایط شما به‌خوبی مراحل آزمون را پشت سر گذاشته و عملا قادر به تحصیل پزشکی در دانشگاه دبرسن هستید.

البته باید گفت که گاها حالت چهارمی نیز وجود دارد که شاید خیلی معمول نباشد اما مطابق با تجربه گلوکال کالج گاها رخ داده است. در حالت چهارم از شما خواسته می‌شود تا در برنامه‌های موازی تحصیلی یا سایر رشته‌ها تحصیل کنید و پذیرش خواهید شد. هر چند در نهایت این به خود شما بستگی دارد که این پیشنهاد را بپذیرید یا خیر.

در مورد دندانپزشکی و داروسازی نیز دقیقا همین قواعد حاکم است و باید در آزمون مشترکی شرکت کنید. در واقع نوع آزمون مشابه است اما نتایج حاصله به شکلی دیگر و در مقایسه با داوطلبانی دیگر پردازش خواهند شد. پس در عمل هیچ تفاوتی بین شیوه پذیرش برای تحصیل پزشکی با دو رشته دیگر وجود ندارد.

هزینه تقاضا و آزمون شما به طور یکجا دریافت می‌شود؛ این هزینه معادل است با 500 دلار آمریکا. این هزینه به هیچ وجه قابل عودت نیست و حتی در صورت مردود شدن شما نیز برگردانده نخواهد شد.

هزینه های تحصیل

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه دبرسن

شهریه دانشجویان مشغول به تحصیل پزشکی برابر است با 16900 دلار سالانه و این بدان معنی است که هزینه هر ترم تحصیل در این رشته معادل است با 8450 دلار.

طول دوره تحصیل پزشکی، 12 ترم است اما فراموش نکنید همانطور که قبل‌تر گفته شد، بسته به نمره‌ای که در آزمون ورودی کسب می‌کنید، ممکن است نیاز باشد تا ترم‌های پیش‌نیاز را بگذرانید. دو مرحله ترم پیش‌نیاز برای تحصیل پزشکی وجود دارد:

 • پیش‌نیاز سطح 1 تحصیل پزشکی: طول این دوره 2 ترم بوده و هزینه آن 7 هزار دلار سالانه است. به بیانی دیگر هزینه کل آن 7هزار دلار است.
 • پیش‌نیاز سطح 2 تحصیل پزشکی: طول این دوره 1 ترم است و هزینه کلی آن معادل است با 3500 دلار آمریکا

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز که طول دوره آن 10 ترم است، در هر ترم معادل است با 8هزار دلار؛ این یعنی هزینه سالانه شما که معادل دو ترم است، 16هزار دلار است.

در مورد رشته داروسازی اما هزینه شهریه بسیار کمتر بوده و معادل است با 8هزار دلار سالانه. طول دوره داروسازی 10 ترم است.

درخواست مشاوره رایگان

دوره های آموزشی گلوکال کالج

گلوکال کالج به علاقه‌مندان رشته‌های علوم پزشکی که مایل‌اند در کشورهای اروپایی تحصیل کنند کمک می‌کند به هدف خود دست یابند. به‌این‌منظور گلوکال کالج برای اولین بار در ایران دوره‌های پیش‌دانشگاهی پزشکی و داروسازی (MFP و PFP)  را که پیش‌نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اروپایی هستند برگزار می‌کند. همچنین دوره‌های آموزشی برای آماده‌سازی متقاضیان شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مانند IMAT ایتالیا و SAT ترکیه در این کالج برگزار می‌شود. برگزاری دوره‌ها به زبان انگلیسی و تدریس توسط اساتید برجسته به دانشجویان کمک می‌کند علاوه بر اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر، برای تحصیل آکادمیک به زبان انگلیسی آماده شوند.

دوره پیش دانشگاهی پزشکی (MFP)

مدت دوره: 9 الی 12 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

دوره آمادگی ورود به پزشکی ترکیه (SAT)

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

دوره آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT)

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

PATHWAY Program

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

ارتباط با گلوکال کالج

تماس با پشتیبانی و مشاوران گلوکال کالج

10 خط: 4531  22  22 – 021

موبایل: 9000  776  0933

ایمیل: info@glocalcollege.com

آدرس: تهران، خیابان ظفر پلاک 68

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹

با بررسی های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times ، QS و Shanghai لیست دانشگاه های خارج از کشور مورد تایید وزارت مربوطه جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹ در رشته های مرتبط با علوم پزشکی توسط تیم گلوکال کالج به شرح جدول زیر اعلام می گردد. این رتبه بندی به دانش پذیران و علاقه مندان تحصیل پزشکی این امکان را می دهد تا نگاهی به کیفیت دانشگاه های مورد نظر خود داشته باشند. از این رو دانش پذیران و دانشجویان می توانند با نگاهی به رتبه بندی دانشگاه ها نقش موثر تری به انتخاب دانشگاه هدفشان ایجاد نمایند.

مشاهده جزئیات

گلوکال کالج در یک نگاه

گلوکال کالج در سال 1398 با این باور که ترویج لذت دانش و یادگیری ضروری است تاسیس گردید و بیشترین تمرکز خود را بر نیاز های آموزشی دانشجویان برای آمادگی جهت شرکت در آزمون های بین المللی رشته های علوم پزشکی منعطف نموده است. رویکرد آموزشی کالج بر اساس تلفیقی از روش های مدرن و شیوه های یادگیری سنتی است و بر این اساس تمرکز خاصی را بر یادگیری و سواد آموزی دارد. این کالج به دانشجویان خود این انگیزه را می دهد تا همواره تلاش کرده و ظرفیت ها و قابلیت های کامل خود را به دست آورند و این اطمینان را حاصل کنند که می توانند از انتظاراتشان نیز فراتر روند.

وبسایت های مرتبط

تماس با ما

 • تهران، خیابان شریعتی، خیابان ظفر پلاک 68

تمامی حقوق و امتیاز وبسایت متعلق به شرکت توسعه بین المللی تبادلات علمی خاورمیانه می باشد. © www.glocalgroup.net

نیاز به مشاوره دارید؟ پیام دهید