University of Pecs

دانشگاه پچ
رنکینگ جهانی

948

سال تاسیس

1854

محل دانشگاه

پچ-مجارستان

زبان آموزش

انگلیسی-آلمانی-مجاری

تعداد دانشجویان

20.000 نفر

 • بروزرسانی و بررسی 2020 توسط گروه پشتیبانی گلوکال کالج

بررسی دانشگاه

معرفی و بررسی دانشگاه پچ مجارستان

هر چند مدیران و دست اندرکاران این دانشگاه ادعا می‌کنند که این دانشگاه از سال  1367 میلادی بنا نهاده شده است اما این خلاف واقع است. اینکه در آن سال دانشگاهی با استانداردهای قدیمی در این شهر بنا نهاده شده است کاملاً درست است اما این دانشگاه پس از مدتی از صفحه تاریخ محو شده است.

دانشگاهی که ما امروزه به عنوان دانشگاه پچ میشناسیم نیز از سال 1854 پا به عرصه وجود گذاشته و شاید از نظر جغرافیایی اشتراکاتی با دانشگاه قدیمی داشته باشید اما عملاً جایگزین و ادامه آن نیست.

در حال حاضر بیش از 20 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که  تقریباً 4000 نفر از آن‌ها شامل حوزه بین‌الملل شده و در دو زبان آلمانی و انگلیسی در حال تحصیل پزشکی و سایر رشته‌ها در این دانشگاه هستند.

پس از جنگ جهانی اول و زمانی که مجارستان بیشتر قلمروهای خود را در معاهداتی نابرابر و تحمیلی از دست داد، دانشگاه با چهار دانشکده هنر، حقوق، پزشکی و الهیات، مجدداً پا قد علم کرده و توانست چند پروفسور برجسته وقت را جذب کند.

در سال 1951 اما دانشکده پزشکی از کل دانشگاه پچ استقلال یافته و نام دانشگاه علوم پزشکی پچ را برای خود اختیار کرد. پس از این بود که در دهه‌های 60 و 70 میلادی، دانشکده پزشکی (که در آن موقع دانشگاهی مجزا شده بود) بخش مهمی از زیرساخت‌ها و وسایل کلینیک خود را نوسازی کرده و توسعه داد.

هر چند ادعای تأسیس این دانشگاه در سال 1367 گزافه است اما این نکته حقیقت دارد که این دانشگاه باتجربه‌ترین و با سابقه‌ترین دانشگاه مجارستانی در زمینه پذیرش دانشجویان بین‌الملل است که از سال 1984 پذیرش دانشجویان بین‌الملل را در دستور کار دارد.

 

لیست دانشکده‌های پچ

دانشگاه پچ دارای 10 دانشکده مختلف است که لیست آن‌ها به شرح زیر است:

 • دانشکده علوم اقتصادی
 • دانشکده آموزش و علوم فرهنگی نواحی بومی مجارستان
 • دانشکده مهندسی و فناوری اطلاعات
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده هنر و موسیقی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده پزشکی

در کنار دانشکده‌های مذکور، دانشگاه پچ دارای مؤسسات، لابراتوارها و آموزشگاه‌های نیمه مستقلی است که فرآیند آموزش را در پردیس دانشگاه تسهیل می‌کنند. برخی از این مؤسسات حمایتی هستند و برخی دیگر تحقیقاتی.

 

نگاهی به زندگی در کشور مجارستان

زندگی در مجارستان، همواره برای دانشجویان ایرانی دلپذیر بوده است. با رجوع به تجربیات و نظرات اکثر افراد مشغول به تحصیل پزشکی در مجارستان، معمولاً متوجه خواهید شد که این افراد مجارستان را کشوری آرام و به دور از تنش شدید زندگی شهری می‌دانند.

اما منحصراً در مورد شهر پچ باید گفت که این شهر در جنوبی‌ترین استان مجارستان، یعنی بارانیا قرار دارد. شهری کوچک با جمعیت 145هزار نفر که خیلی شلوغ و پر سر و صدا نیست اما به قدر کفایت از زیرساخت‌های رفاهی بهره‌مند شده است.

شروع زندگی و تحصیل پزشکی در اروپا، اگر از چنین شهر کوچکی باشد، معمولاً برخی مزایا و معایب دارد. جدا از معایب که می‌تواند مربوط به محدودیت جزئی زیرساخت‌ها باشد، یک مزیت اصلی وجود امکان‌های قوی‌تر و بیشتری برای ارتباط برقرار کردن با سبک زندگی اروپایی است.

در چنین شهرهایی با قواعد و شلوغی‌های دست و پاگیری روبرو نبوده و می‌توانید با صرف زمان کمی، با بافت محلی و سبک زندگی شهری آن آشنایی پیدا کنید.

در کنار این موضوع، حتی در متوازن‌ترین کشورها از نظر توسعه اقتصادی نیز، زندگی در شهرهایی با تراکم جمعیت کمتر، ارزان‌تر تمام خواهد شد و از این نظر نیز این یک انتخاب بسیار عالی است.

اکثریت بافت جمعیتی این ناحیه طبیعتا مجاری هستند اما در این شهر، اقلیت آلمانی‌زبان پر جمعیتی نیز که معادل پنج درصد جمعیت این شهر هستند، زندگی می‌کنند. این نیز فرصت مناسبی است تا بتوانید با جوامع محلی آلمانی‌زبان ارتباط برقرار کرده و یکی دیگر از زبان‌های اروپایی خود یعنی آلمانی را تقویت کنید.

اطلاعات کلیدی

اطلاعات کلیدی در مورد دانشگاه پچ

دانشگاه پچ یک مرکز آموزش عالی ممتاز است که در دیدگاه آمار و ارقام نیز این موضوع را تا حد زیادی به اثبات رسانده است. این دانشگاه مجارستانی توانسته در نظرسنجی‌های مختلفی، نمرات خوبی را کسب کرده و بر همین مبنا یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیل پزشکی در اروپا برای دانشجویان بین‌الملل است.

 • دانشجویان این دانشگاه در نظرسنجی سالانه نمره 4.6 از 5 را به این دانشگاه از نظر کیفیت زندگی دانشجویی داده‌اند.
 • در کنار این نمره، دانشگاه پچ توانسته نمره 4.6 از نظر احترام به تکثر ملیت دانشجویان کسب کند.
 • همچنین نمره 4.5 را برای رابطه متقابل دانشجویان و اساتید به دست آورده است.
 • در نهایت اما مطابق نظرسنجی پیوسته سالانه، دانشجویان در 4 سال اخیر نمره میانگین 4.5 را به مجموعه فعالیت‌های این دانشگاه مجاری داده‌اند.
 • این نمرات و امتیازات تا حد زیادی نشان می‌دهند که قریب به اتفاق دانشجویان از تحصیل پزشکی یا هر رشته دیگری در این دانشگاه راضی هستند.

در کنار این، کارشناسان گلوکال کالج با نگاهی به سایر آمار و ارقام به نکات جالب توجه بیشتری دست پیدا کردند که مطالعه آن‌ها خالی از لطف نیست:

 • میزبانی از 3635 دانشجوی پزشکی در دانشکده پزشکی این دانشگاه در نوع خود یک عدد قابل توجه است. این جمعیت از 66 کشور مختلف در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.
 • وجود برنامه‌های تفریحی متعدد و فستیوال‌ههی محلی که معمولاً به صورت ماهانه یا فصلی برگزار می‌شوند، سهم بسزایی در افزایش رضایت دانشجویان دارد.
 • مطابق برخی آمارها که منبع روشنی ندارند، در 6 سال اخیر شاهد تحصیل بیش از 600 دانشجوی پزشکی ایرانی در این دانشگاه بوده‌ایم. این آمار بدان معنی است که این دانشگاه حد بالایی از تطابق با فرهنگ ایرانی و نیازهای دانشجوی ایرانی دارد.

شرایط پذیرش

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه پچ

پذیرش در دانشگاه پچ جهت تحصیل پزشکی در کنار وابسته بودن به نمره کسب شده از طرف شما در آزمون ورودی، نیازمند داشتن مدرک زبان معتبر نیز هست. اجازه دهید تا ابتدا به بخش آزمون ورودی بپردازیم.

در بخش آزمون ورودی هر سال دانشگاه پچ برای متقاضیان تحصیل پزشکی یک آزمونی کتبی با چهار بخش زیست‌شناسی، شیمی، زبان عمومی و زبان تخصصی پزشکی برگزار می‌کند شما باید پس از دستیابی به نمرات قابل قبول در این آزمون در آزمون شفاهی حاضر شده و بتوانید مصاحبه خود را نیز با موفقیت سپری کنید.

در هر دو بخش، می‌توان به شکل مجازی و آنلاین در آزمون‌ها شرکت کرد. اما نکته اینجاست که یکی از راه‌حل‌های جایگزینی که کارشناسان گلوکال کالج به شما پیشنهاد می‌دهند، شرکت در آزمون جهانی و معتبر (BMAT) است.

این آزمون جهانی که هر ساله با محوریت علوم زیست‌درمانی برگزار می‌شود، یک سنگ محک برای تمام متقاضیان تحصیل پزشکی در سراسر جهان است. بخش اول و دوم آزمون مذکور تستی و بخش سوم آن تشریحی است.

مزیت مهم این کار از نظر کارشناسان گلوکال کالج این است که شما به کمک نتایج حاصل از آن، در سایر دانشگاه‌های معتبر اروپایی نیز درخواست پذیرش داشته باشید.

در مجموع در صورتی که نمرات کسب شده توسط شما در آزمون (BMAT) به تأیید دانشگاه پچ برسد، شما نیازی به امتحان مجدد نداشته و باید در امتحان شفاهی یا همان مصاحبه شرکت کنید.

اما در مورد توانایی‌های زبانی
 • داشتن نمرات قابل قبول در آزمون‌های آیلتس و تافل الزامی هستند.
 • در صورت داوطلب شدن شما برای تحصیل در کورس‌های آلمانی‌زبان، بدیهی است که داشتن مدرک معتبر زبان آلمانی الزامی خواهد بود.

هزینه های تحصیل

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه پچ 

 • شهریه تحصیل پزشکی: برای هر سال تحصیلی برابر است با 16750 دلار، هرچند این برای دو ترم متوالی است اما همواره هزینه ترم‌های پاییزی این دانشگاه از ترم‌های بهاری آن بیشتر است.
 • شهریه تحصیل دندانپزشکی: مبلغ 17350 دلار در سال است. در این مورد باید خاطرنشان کرد که میزان شهریه خام برای هر سال تقریباً 13000 دلار است اما مازاد این هزینه برای مخارج مربوط به مواد اولیه و آزمایشی مربوط به آموزش تکنیک‌ها و اصول دندانپزشکی است. این هزینه‌ها که صرف کالاهای مصرفی آموزش خواهد شد، در ابتدای هر ترم دریافت می‌شوند.
 • شهریه تحصیلی داروسازی: برابر است با 9900 دلار برای هر سال تحصیلی که شامل دو ترم خواهد بود.

درخواست مشاوره رایگان

دوره های آموزشی گلوکال کالج

گلوکال کالج به علاقه‌مندان رشته‌های علوم پزشکی که مایل‌اند در کشورهای اروپایی تحصیل کنند کمک می‌کند به هدف خود دست یابند. به‌این‌منظور گلوکال کالج برای اولین بار در ایران دوره‌های پیش‌دانشگاهی پزشکی و داروسازی (MFP و PFP)  را که پیش‌نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اروپایی هستند برگزار می‌کند. همچنین دوره‌های آموزشی برای آماده‌سازی متقاضیان شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مانند IMAT ایتالیا و SAT ترکیه در این کالج برگزار می‌شود. برگزاری دوره‌ها به زبان انگلیسی و تدریس توسط اساتید برجسته به دانشجویان کمک می‌کند علاوه بر اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر، برای تحصیل آکادمیک به زبان انگلیسی آماده شوند.

دوره پیش دانشگاهی پزشکی (MFP)

مدت دوره: 9 الی 12 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

دوره آمادگی ورود به پزشکی ترکیه (SAT)

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

دوره آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT)

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

PATHWAY Program

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

ارتباط با گلوکال کالج

تماس با پشتیبانی و مشاوران گلوکال کالج

10 خط: 4531  22  22 – 021

موبایل: 9000  776  0933

ایمیل: info@glocalcollege.com

آدرس: تهران، خیابان ظفر پلاک 68

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹

با بررسی های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times ، QS و Shanghai لیست دانشگاه های خارج از کشور مورد تایید وزارت مربوطه جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹ در رشته های مرتبط با علوم پزشکی توسط تیم گلوکال کالج به شرح جدول زیر اعلام می گردد. این رتبه بندی به دانش پذیران و علاقه مندان تحصیل پزشکی این امکان را می دهد تا نگاهی به کیفیت دانشگاه های مورد نظر خود داشته باشند. از این رو دانش پذیران و دانشجویان می توانند با نگاهی به رتبه بندی دانشگاه ها نقش موثر تری به انتخاب دانشگاه هدفشان ایجاد نمایند.

مشاهده جزئیات

گلوکال کالج در یک نگاه

گلوکال کالج در سال 1398 با این باور که ترویج لذت دانش و یادگیری ضروری است تاسیس گردید و بیشترین تمرکز خود را بر نیاز های آموزشی دانشجویان برای آمادگی جهت شرکت در آزمون های بین المللی رشته های علوم پزشکی منعطف نموده است. رویکرد آموزشی کالج بر اساس تلفیقی از روش های مدرن و شیوه های یادگیری سنتی است و بر این اساس تمرکز خاصی را بر یادگیری و سواد آموزی دارد. این کالج به دانشجویان خود این انگیزه را می دهد تا همواره تلاش کرده و ظرفیت ها و قابلیت های کامل خود را به دست آورند و این اطمینان را حاصل کنند که می توانند از انتظاراتشان نیز فراتر روند.

وبسایت های مرتبط

تماس با ما

 • تهران، خیابان شریعتی، خیابان ظفر پلاک 68

تمامی حقوق و امتیاز وبسایت متعلق به شرکت توسعه بین المللی تبادلات علمی خاورمیانه می باشد. © www.glocalgroup.net

نیاز به مشاوره دارید؟ پیام دهید