University of Szeged

دانشگاه سگد مجارستان
رنکینگ جهانی

758

سال تاسیس

1872

محل دانشگاه

سگد-مجارستان

زبان آموزش

مجاری-انگلیسی

تعداد دانشجویان

21.000 نفر

 • بروزرسانی و بررسی 2020 توسط گروه پشتیبانی گلوکال کالج

بررسی دانشگاه

معرفی و بررسی دانشگاه سگد مجارستان

دانشگاه سگد در یکی از آفتابی‌ترین و ملایم‌ترین شهرهای کشور مجارستان یعنی سگد قرار گرفته است. این شهر هر ساله میزبان هزاران توریست جوان و ماجراجویی است که خواهان لمس طبیعت در در کنار محیط شهری زیبا، جذاب و تاریخی هستند.

از آنجایی که مجارستان بخشی از ناحیه آموزشی عالی اروپا است دائما تحت اعتبارسنجی مراجع رسمی اروپا قرار دارد و این باعث شده تا کیفیت آموزشی آن پیوسته در سطح عالی باشد. شاید در حال حاضر این دانشگاه برترین دانشگاه مجارستان نباشد اما دانشگاه سگد در گذشته برای سال‌هایی متوالی توانسته لقب برترین دانشگاه کشور مجارستان مطابق استاندارد QS را یدک بکشد.

دانشگاه سگد گذشته روشنی دارد و نام‌های بزرگی مانند آلبرت سنت-گیورگی، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال 1937 را در کارنامه خود دارد. در کنار اهداف آموزشی، این دانشگاه طیف وسیعی از اهداف تحقیقاتی را در 12 دانشکده خود دنبال می‌کند؛ اهدافی به وسعت 700 برنامه تحقیقاتی متمایز!

بدنه دانشجویی دانشگاه سگد در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیری بوده و در حوزه دانشجویان بین‌الملل نیز شاهد رشد فزاینده تعداد دانشجویان هستیم. در حال حاضر این دانشگاه میزبان 4000 دانشجوی بین‌الملل از 115 کشور متمایز است.

این دانشگاه در طول حیات تاریخی خود دوره‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است؛ هسته ابتدایی آن که در آن زمان کلشوار نام داشت، در سال 1872 بنا نهاده شد اما آنچه که ما امروز به آن دانشگاه سگد می‌گوییم از سال 1921 و پس از نقل مکان دانشگاه فرانتس جوزف ایجاد شد.

 

لیست دانشکده‌های سگد

دانشگاه سگد دارای 12 دانشکده مجزا است که در ادامه لیست این دانشکده‌ها ذکر خواهد شد:

 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده علوم سلامت و مطالعات اجتماعی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
 • دانشکده حقوق و علوم سیاسی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم و انفورماتیک
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده دندانپزشکی

در بین دانشکده‌های فوق 4 دانشکده میزبان علوم پزشکی هستند که شامل دانشکده علوم سلامت و مطالعات اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی و دانشکده دندانپزشکی می‌شود.

یکی از نکات جالب در مورد دانشکده پزشکی دانشگاه سگد این است که در برهه‌ای تاریخی از این دانشگاه جدا شده و از 1951 تا 2000 یک دانشگاه مجزا بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که دانشکده پزشکی دانشگاه سگد، تا چه حد امکانات و زیرساخت‌های بالایی دارد.

فراموش نکنید دانشکده‌ای که در یک دوران خاص دانشگاهی مستقل بوده است، زیرساخت‌های قوی در دل خود دارد.

 • نگاهی به زندگی در کشور مجارستان:

در یادداشت‌های متعددی به زندگی در کشور مجارستان پرداخته شده است؛ به همین علت کارشناسان گلوکال کالج بر آن شدند تا در این یادداشت، نگاهی به زندگی در خود شهر سگد داشته باشند. سگد یک شهر خوش آب‌وهوا در جنوب دشت گسترده مجارستان است.

این شهر سومین شهر پرجمعیت کشور است و همین موضوع باعث شده تا بهره بالایی از زیرساخت‌های شهری و خدمات رفاهی داشته باشد. رشد و توسعه متوازن حمل و نقل در کشور مجارستان باعث شده تا شما بتوانید به کمک وسایل نقلیه عمومی به سادگی بین اقصی نقاط آن جابجا شوید؛ این بدان معنی است که حتی در صورت سکونت در خود بوداپست نیز، امکان تحصیل پزشکی در دانشگاه شهر سگد را خواهید داشت.

بسیاری از دانشجویان این دانشگاه در شهر بوداپست زندگی می‌کنند. در مجموع زندگی در این ناحیه از کشور مجارستان بخاطر بافت فرهنگی آن، دلپذیر تر است. با قرارگیری این ناحیه بر گسل فرهنگی مجاری، رومانیایی و صربی، همواره محل عبور و مرور اقوام و اقلیت‌های مختلف بوده و همین بافت فرهنگی شهر را تا حد زیادی منعطف کرده است.

آمارهای اقتصادی نشان می‌دهند که سرانه درآمد در این کشور 28هزار دلار است؛ این آمار برای قضاوت در مورد وضع رفاهی و معیشت این کشور تا حد زیادی مؤثر است. هزینه مسکن‌های دانشجویی چندان بالا نیست و با فعالیت گسترده حمل و نقل عمومی در این کشور، هزینه زیادی بابت عبور و مرور پرداخت نخواهد شد.

اطلاعات کلیدی

اطلاعات کلیدی تحصیل پزشکی در دانشگاه سگد مجارستان

 • دانشگاه سگد در کنار دانشگاه‌های سملویس و یوتوس لوراند، جز سه دانشگاه برتر کشور مجارستان است و در نگاه قاره‌ای نیز توانسته هشتمین دانشگاه برتر اروپا باشد.
 • بودن در بین ده دانشگاه برتر اروپا، باعث شده تا بتوان به جرأت این دانشگاه را جز دانشگاه‌های ممتاز دنیا دانست.
 • در کنار این موضوع آمارها در سال 2019 نشان می‌دهند که دانشگاه سگد در دهک بالای مجموعه دانشگاه‌های اروپا و آسیای مرکزی قرار داشته و این نیز مهر تأییدی دیگر بر توانایی‌های علمی این دانشگاه است.

دو رشته در این دانشگاه بیش از سایرین توانسته‌اند موفقیت‌های علمی را در سطح جهان تجربه کنند:

 • رشته کشاورزی و پزشکی
 • دانشگاه سگد از نظر کیفیت آموزشی و زیرساخت‌های علمی رشته پزشکی بین 350 دانشگاه برتر لیست QS ایستاده است.

پس اگر تحصیل پزشکی در اروپا را به عنوان یک هدف جدی در سر دارید، حتما باید این دانشگاه را به عنوان یکی از چند گزینه اصلی خود مورد بررسی قرار دهید.

مهاجرت و تحصیل پزشکی در اروپا اگر همراه با انتخاب مقصد درستی باشد، عمیقاً آینده شما را دستخوش تغییر خواهد کرد.

شرایط پذیرش

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه سگد

دانشگاه سگد مانند بسیاری دیگر از دانشگاه‌های شهره و موفق در زمینه تحصیل پزشکی ، دارای یک آزمون ورودی با چارچوب‌های مشخص است. آزمون ورودی رشته پزشکی دو بخشی بوده و دارای بخش کتبی و بخش شفاهی است. پیش از پرداختن به چند و چون آزمون پذیرش پزشکی ، باید گفت که شما در صورت داشتن یکی از مدارک زیر از شرکت در آزمون ورودی معاف خواهید شد. البته این تنها در مورد رشته پزشکی نبوده و در رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی نیز همین قاعده حاکم است.

 • مدرک GCE لول A2
 • مدرک دیپلم IB
 • مدرک تحصیلی BSc

در مورد این مدارک و جزئیات آن‌ها می‌توانید با کارشناسان گلوکال کالج مشورت کنید اما در صورتی که متقاضی دستیابی به این مدارک نیستید یا یکی از آن‌ها را ندارید، به ناچار باید از آزمون ورودی عبور کنید. ظرفیت کلی پذیرش تحصیل پزشکی 200 نفر است. امتحان ورودی، برای هر سه رشته با یک فرمت برگزار شده و از این نظر کاملا مشابه هستند. به همین علت توضیحات ارائه شده در ادامه، در عمل در مورد آزمون ورودی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز صادق هستند. نکات زیر در مورد آزمون کتبی اهمیت دارند:

 • زمان کلی آزمون ورودی 120 دقیقه است. در صورتی که بصورت آنلاین و از راه دور در آزمون شرکت کنید، کل اعمال شما با نرم‌افزار زوم پایش شده و اعتبارسنجی می‌شوند تا از هر تقلب احتمالی جلوگیری شود.
 • هر آزمون شامل سه بخش مجزا است: 20 تست زیست‌شناسی، 20 تست شیمی و 60 تست زبان انگلیسی عمومی و اختصاصی.
 • آزمون دارای نمره منفی نبوده و ارزش تمام تست‌ها از نظر بارم و امتیاز برابر است.
 • در آزمون مجازی آنلاین، شما امکان بازگشت به سوالات پیشین را ندارید پس هر پاسخ شما و رفتن به سوال بعدی به منزله پاسخ قطعی شما خواهد بود.
 • برخی سوالات دارای 4 گزینه متمایز و برخی دیگر دارای 5 گزینه هستند.
 • تنها ابزاری که در طول آزمون مجاز به استفاده هستید جدول تناوبی و ماشین حساب ساده است.

در مصاحبه حضوری یا همان شفاهی نیز این نکات اهمیت دارند:

 • شما در طول مصاحبه باید با یک پروفسور دانشگاهی مکالمه کرده و این آزمون 20 تا 30 دقیقه طول خواهد داشت. اگر آزمون آنلاین انجام شود، باید به شکل ویدیو کنفرانس و با نرم‌افزار زوم باشد.
 • پس از یک مکالمه عمومی در مورد مسائل علمی شما با 2 پرسش شفاهی در مورد زیست‌شناسی، 2 پرسش در مورد شیمی و گاهاً 2 پرسش از فیزیک روبرو خواهید شد.

نکته جالبی که کارشناسان گلوکال کالج معمولاً به متقاضیان خود پیشنهاد می‌دهند شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سملویس به جای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سگد است زیرا، علاوه بر اینکه در این صورت شانس خود را برای پذیرش در دانشگاه سملویس امتحان می‌کنید، نتایج حاصل از آن آزمون برای کمیسیون تصمیم‌گیرنده دانشگاه سگد نیز معتبر است. این یعنی اگر کسی در آزمون ورودی سملویس شرکت کند می‌تواند از نتایج آن برای پذیرش در دانشگاه سگد استفاده کند.

هزینه های تحصیل

هزینه تحصیل در دانشگاه سگد

شهریه تحصیل پزشکی در این دانشگاه ثابت نیست و بسته به ترم شما منعطف است. به لیست زیر دقت کنید:

 • ترم اول شهریه شما معادل است با 7900 یورو
 • از ترم دوم تا ترم 11 باید به ازای هر ترم 7300 یورو بپردازید
 • این یعنی در مجموع هزینه تحصیل شما در کل دوره پزشکی معادل است با 80900 یورو

شهریه تحصیل دندانپزشکی اما ثابت بوده و به ازای هر سال تحصیلی، یعنی دو ترم، برابر است با 17000 دلار آمریکا؛ این یعنی 8500 یورو به ازای هر ترم. در مورد شهریه داروسازی نیز به نکات زیر توجه کنید:

 • شهریه ترم اول 6270 یورو است
 • شهریه ترم دوم 4150 یورو است
 • شهریه ترم‌های سه تا شش، به ازای هر ترم 5000 یورو است
 • شهریه ترم هفتم و هشتم 5150 یورو است
 • شهریه ترم نهم و دهم 4850 یورو است

درخواست مشاوره رایگان

دوره های آموزشی گلوکال کالج

گلوکال کالج به علاقه‌مندان رشته‌های علوم پزشکی که مایل‌اند در کشورهای اروپایی تحصیل کنند کمک می‌کند به هدف خود دست یابند. به‌این‌منظور گلوکال کالج برای اولین بار در ایران دوره‌های پیش‌دانشگاهی پزشکی و داروسازی (MFP و PFP)  را که پیش‌نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اروپایی هستند برگزار می‌کند. همچنین دوره‌های آموزشی برای آماده‌سازی متقاضیان شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مانند IMAT ایتالیا و SAT ترکیه در این کالج برگزار می‌شود. برگزاری دوره‌ها به زبان انگلیسی و تدریس توسط اساتید برجسته به دانشجویان کمک می‌کند علاوه بر اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر، برای تحصیل آکادمیک به زبان انگلیسی آماده شوند.

دوره پیش دانشگاهی پزشکی (MFP)

مدت دوره: 9 الی 12 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

دوره آمادگی ورود به پزشکی ترکیه (SAT)

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

دوره آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا (IMAT)

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

PATHWAY Program

مدت دوره: 2 ماه
زبان تحصیل: انگلیسی
مدرک: بین المللی

مشاهده جزئیات

ارتباط با گلوکال کالج

تماس با پشتیبانی و مشاوران گلوکال کالج

10 خط: 4531  22  22 – 021

موبایل: 9000  776  0933

ایمیل: info@glocalcollege.com

آدرس: تهران، خیابان ظفر پلاک 68

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹

با بررسی های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times ، QS و Shanghai لیست دانشگاه های خارج از کشور مورد تایید وزارت مربوطه جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۱۹ در رشته های مرتبط با علوم پزشکی توسط تیم گلوکال کالج به شرح جدول زیر اعلام می گردد. این رتبه بندی به دانش پذیران و علاقه مندان تحصیل پزشکی این امکان را می دهد تا نگاهی به کیفیت دانشگاه های مورد نظر خود داشته باشند. از این رو دانش پذیران و دانشجویان می توانند با نگاهی به رتبه بندی دانشگاه ها نقش موثر تری به انتخاب دانشگاه هدفشان ایجاد نمایند.

مشاهده جزئیات

گلوکال کالج در یک نگاه

گلوکال کالج در سال 1398 با این باور که ترویج لذت دانش و یادگیری ضروری است تاسیس گردید و بیشترین تمرکز خود را بر نیاز های آموزشی دانشجویان برای آمادگی جهت شرکت در آزمون های بین المللی رشته های علوم پزشکی منعطف نموده است. رویکرد آموزشی کالج بر اساس تلفیقی از روش های مدرن و شیوه های یادگیری سنتی است و بر این اساس تمرکز خاصی را بر یادگیری و سواد آموزی دارد. این کالج به دانشجویان خود این انگیزه را می دهد تا همواره تلاش کرده و ظرفیت ها و قابلیت های کامل خود را به دست آورند و این اطمینان را حاصل کنند که می توانند از انتظاراتشان نیز فراتر روند.

وبسایت های مرتبط

تماس با ما

 • تهران، خیابان شریعتی، خیابان ظفر پلاک 68

تمامی حقوق و امتیاز وبسایت متعلق به شرکت توسعه بین المللی تبادلات علمی خاورمیانه می باشد. © www.glocalgroup.net

نیاز به مشاوره دارید؟ پیام دهید