دانشگاه سملوایز

دانشگاه سملوایز

دانشگاه سملوایز

معرفی و بررسی دانشگاه سملوایز مجارستان

دانشگاه سملوایز یکی از مراکز علمی مورد علاقه دانشجویان ایرانی است و اعداد و ارقام نیز گواه این مدعا هستند. با نگاهی به آمار دانشجویان بین‌الملل دانشگاه سملوایز متوجه خواهید شد که پس از دانشجویان آلمانی که با جمعیت ۱۲۲۶ نفر در صدر لیست هستند، این دانشجویان ایرانی هستند که با ۴۴۶ نفر جمعیت در جایگاه دوم هستند.

این دانشگاه که دومین دانشگاه برتر کشور مجارستان است، یکی از دانشگاه‌های پیشگام در عرصه علوم پزشکی است که با قدمت ۲۵۰ ساله خود در زمره قدیمی‌ترین دانشگاه‌های شرق اروپا قرار دارد. شعار این دانشگاه “حفاظت از زندگی و خدمت به آن” است و باید پذیرفت که در تاریخ طولانی خود توانسته به این هدف دست پیدا کند.

نام دانشگاه از نام پزشک و پژوهشگر فقید ایگناتس سملوایز به عاریت گرفته شده است. اگر یکی از دلدادگان رشته پزشکی باشید، حتما داستان کشف بزرگ این پزشک شهیر و سختی‌هایی که پس از آن بر زندگی او تحمیل شد را می‌دانید.

سملوایز اولین کسی بود که بیان کرد، شستن دستان پزشکان پیش از انجام عملیات زایمان شانس بیماری و تب مادر و کودک را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد و به همین علت به او لقب “ناجی مادران” داده شده است.

جدا از هویت تاریخی، دانشگاه سملوایز یک دانشگاه بزرگ و قابل اعتنا در شرق اروپاست که با داشتن بیش از ۱۰۰۰۰ دانشجو شاغل در رشته‌های علوم پزشکی ، نقش برجسته‌ای در تربیت پزشکان دارد.

در کنار مباحث آکادمیک و آموزشی، دانشگاه سملوایز بزرگترین ارائه دهنده خدمات درمانی در سطح کشور مجارستان و با توجه به این موضوع می‌توان گفت که امکانات و زیرساخت‌های بسیار قوی برای ارائه آموزش‌های میدانی به پزشکان دارد.

بیشتر دپارتمان‌های این دانشگاه همواره درگیر کیس‌های پیچیده و جدی بیماری‌های حاد و نوظهور هستند؛ این نشان‌دهنده پیشگام بودن این دانشگاه در عرصه علوم پزشکی است.

در حال حاضر نیز ۳۰۰ گروه مختلف تحقیقاتی با اهدافی مشخص در دپارتمان‌های مختلف دانشگاه سملویس فعال هستند. این اعداد و ارقام به‌خوبی نشان می‌دهند که اگر شما خواهان پیشرفت و دستیابی به جایگاهی عالی در علوم پزشکی هستید، این دانشگاه یک انتخاب ممتاز و عاقلانه خواهد بود.

لیست دانشکده‌های سملوایز

دانشگاه سملویس یک دانشگاه با سطح بالای تخصص در ارائه ترم‌ها و واحدهای کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه علوم پزشکی و بهداشتی است.

برمبنای چارت سازمانی دانشگاه می‌توان متوجه شد که این دانشگاه پر جمعیت دارای ۷ دانشکده مختلف است که در بین این ۷ دانشکده، دانشکده پزشکی با داشتن ۴۵۰۰ نفر دانشجوی فعال، پرجمعیت‌ترین دانشکده دانشگاه سملویس است؛ این در حالی است که با رجوع به سوابق تاریخی نیز متوجه خواهید شد که قدیمی‌ترین دانشکده این دانشگاه نیز هست. اسامی سایر دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر هستند:

 • دانشکده آندارس پتو
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده سلامت و خدمات عمومی درمان
 • دانشکده علوم بهداشتی و سلامت
 • دانشکده داروسازی
 • مرکز مطالعات دکترای کارولی راچ

در مورد اولین دانشکده که به افتخار فیزیوتراپ و ورزش‌درمانگر شهیر مجار، آندارس پتو نامگذاری شده باید گفت که دانشکده تخصصی مربوط به رشته‌های اصلاح حرکتی، فیزیوتراپی و سایر رشته‌های وابسته است.

در مورد آخرین دانشکده نیز باید گفت که مرکز مطالعات دکترای کارولی راچ مختص دانشجویان مقاطع پایانی تحصیل پزشکی است و تنها پذیرای دانشجویان دکترای هر شاخه است.

تمام دانشکده‌ها در شهر بوداپست متمرکز هستند اما برخی از لابراتوارهای جانبی و وابسته به این دانشکده‌های در سایر شهرهای مجارستان نیز حضور دارند اما هیچ‌یک عملا محلی برای تدریس متمرکز نیستند.

دانشگاه سملوایز مجارستان (دانشگاه سِمِلوِیس یا زملوایس) که به زبان انگلیسی University of Semmelweis و به زبان مجاری Semmelweis Egyetem گفته می شود، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور مجارستان است. دانشگاه سملوایز مجارستان در سال ۱۷۶۹ یعنی حدود ۲۵۰ سال پیش در شهر بوداپست تاسیس شد. این دانشگاه پس از جنگ جهانی دوم تبدیل به یک دانشگاه مستقل پزشکی شد و از همان تاریخ در رشته‌هایی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، طب ورزشی، علوم بهداشت و مدیریت سلامت به فعالیت پرداخته است. دانشگاه سملوایز دارای بیش از سی سال تجربه در آموزش های بین المللی است. نام دانشگاه سملوایز برگرفته از نام پزشک و محقق ” ایگناتس  فیلیپ زملوایس” – : Ignác Fülöp Semmelweis ۱۸۱۸–۱۸۶۵ است. این محقق علت تب حاصل از عفونت در اثر عدم ضد عفونی کردن دستان پزشک که در کودکان پس از زایمان حاصل می‌شد را کشف نمود.

براساس آمارهای بدست آمده ۴۲ درصد پزشکان، ۷۰ درصد دندانپزشکان، ۵۰ درصد داروسازان و ۲۷ درصد از متخصصان مراقبت های بهداشتی کشور مجارستان، فارغ التحصیلان دانشگاه سملوایز هستند. دانشگاه سملوایز مجارستان علاوه بر آموزش، بزرگترین ارائه دهنده خدمات بهداشتی در کشور مجارستان و به عنوان تامین کننده مراقبت های بهداشتی ملی قلمداد می شود. اگر چه آموزش های عملی در کلینیک ها و بیمارستان های دانشگاه انجام می شود، در عین حال خدمات مراقبت از بیماران با کیفیت بالاتر ارائه می دهند.

تحصیل پزشکی در بهترین دانشگاه‌های مجارستان: دانشگاه دبرسن، دانشگاه پچ

نگاهی به زندگی در کشور مجارستان

۱۹ ناحیه مختلف که بوداپست در قلب آن‌ها قرار دارد و مساحتی تقریبا برابر با استان سمنان کشور ایران دارند کشور مجارستان را تشکیل می‌دهند. مجارستان با داشتن جمعیتی ۹ میلیونی خود، سالانه به طور میانگین ۱۶ میلیون توریست را میزبانی می‌کند؛ این به‌خوبی نشان‌دهنده این است که فضای شهری و آب‌وهوای این کشور نسبتا کوچک تا چه حد دلپذیر زندگی است.

شهر بوداپست نیز خود به تنهایی یکی از نمادهای توریسم اروپایی است و توانسته به عنوان یک مقصد پرطرفدار بین مهاجران و توریست‌ها انتخاب شود. آب و هوای کشور مجارستان ممکن است برای بسیاری از دانشجویان بین‌الملل و مهاجران چندان دلپذیر نباشد چون تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد دارد اما این در مورد ایرانیان صادق نیست.

رنج بالای تغییر آب و هوای کشور مجارستان تفاوت چندانی با آب و هوای اقلیم ایران ندارد و از این نظر مقصد مناسبی برای زندگی ایرانیان است. البته این مسئله بیشتر در نواحی حاشیه کشور صادق است و در بخش‌های مرکزی‌تر شاهد آب و هوای معتدل‌تری هستیم. مجارستان نیز مانند ایران کشوری چهار فصل است

از نظر بافت فرهنگی نیز، مجارستان با ایستادن بر لبه شکاف بین اروپای مسلمان، یعنی بالکان، و اروپای کاتولیک، همواره در تماس دائمی با گروه‌ها و اقلیت‌های قومی و مذهبی بوده است. به همین خاطر در مجموع این کشور دارای جوی نژادپرستانه و مهاجر ستیزانه نیست و از این بابت می‌توان مطمئن بود. پس اگر در صدد انتخاب یک کشور برای تحصیل پزشکی در اروپا هستید، ما در گلوکال کالج به شما پیشنهاد می‌کنیم که مجارستان را به عنوان یک گزینه جدی در نظر داشته باشید. تحصیل پزشکی در اروپا پله ابتدای دستیابی به موقعیت شغلی و جایگاه اجتماعی است که در رویاهای خود دارید.

اطلاعات کلیدی درباره تحصیل پزشکی در دانشگاه سملوایز

همانطور که در مورد جمعیت و سایر اعداد و ارقام مهم این دانشگاه توضیح داده شد، شما با یک دانشگاه علوم پزشکی ممتاز و در سطح بالا در شرق اروپا روبرو هستید. به جز آمار و ارقام نگاهی به وضعیت ترم‌ها و کورس‌های تحصیلی نیز نشان می‌دهند که چهار رشته دندانپزشکی، پزشکی ، فیزیوتراپی و داروسازی برای تیم مدیریتی این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

تنها سبک برنامه تحصیل پزشکی که برای دانشجویان رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی ارائه می‌شوند به شرح زیر است:

 • کارشناسی ارشد پیوسته: پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در برنامه‌های تحصیلی خاصی ارائه می‌شوند که در معادل ایرانی برنامه‌های آموزشی می‌توان آن‌ها را به نوعی کارشناسی ارشد پیوسته دانست. یک برنامه تحصیلی با مدت زمان ۱۰ ترم برای داروسازی و دندانپزشکی با مدرکی در پایان دوره و یک برنامه تحصیلی ۱۲ ترم برای دانشجویان رشته پزشکی. این کورس‌ها، کورس‌هایی به هم پیوسته هستند که با خروج از میانه آن‌ها هیچ مدرک تحصیلی معادلی نصیب شما نشده و در عمل هیچ مدرک جایگزینی ندارند. واحد‌های این برنامه‌های تحصیلی در سه زبان انگلیسی، آلمانی و مجاری ارائه می‌شوند.

برای سایر رشته‌ها مانند توانبخشی و فیزیوتراپی، انواع دیگری از فرمت‌های تحصیلی مانند ۸ ترم و ۴ ترم ارائه خواهند شد اما برای سه رشته مذکور تنها این فرمت از تحصیل پزشکی در دانشگاه سملوایز ارائه می‌شود.

دانشگاه سملوایز

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه سملوایز

پذیرش در این دانشگاه بر مبنای یک امتحان ورودی جامع است. گام اول امتحان به صورت آنلاین نیز قابل برگزاری است اما پس از این مصاحبه حضوری برای پذیرش نهایی الزامی خواهد بود. مواد امتحانی همانطور که گفته شد شامل شیمی، فیزیولوژی، زیست و زبان انگلیسی خواهد بود. طراحی سؤالات به نحوی است که مباحث زیر در آن پوشش داده خواهند شد:

 • تکامل
 • پیش‌زمینه‌های شیمی در بیولوژی
 • سلول، ساختار و سازمان آن
 • بافت‌شناسی
 • فرآیندهای آنابولیک و کاتابولیک
 • فیزیولوژی ارگانیسم‌های زنده
 • بازتولید و تولید مثل جانوری
 • ویروس‌ها
 • ژنتیک

بدیهی است که برای دستیابی به نمرات عالی و پذیرش در امتحانات ورودی باید در این حیطه‌های یاد شده دارای دانش و تسلط بالایی باشید. با مراجعه به سایت رسمی این دانشگاه می‌توانید به شکل اختصاصی از تکست‌بوک‌ها و رفرنس‌های منبع این آزمون مطلع شوید.

پیشرفت دانشگاه سملوایز و رسیدن به قدرت اول علوم پزشکی

هنگامی که دانشگاه سملوایز در محل دائمی خود سکونت یافت، یک دوره توسعه بزرگ این دانشگاه آغاز شد. تعداد دفاتر و تخت های بالینی دانشگاه افزایش یافت و تا سال ۱۸۳۸ تراکم زیاد امکانات با کمک مجلس ملی مجارستان باعث بهبود امکانات آموزشی دانشگاه سملوایز شد. در اوایل دهه ۱۹۵۰، چندین بیمارستان به دانشگاه سملوایز مجارستان اختصاص یافت. در همان زمان، دانشکده پزشکی یک موسسه مستقل به عنوان دانشگاه پزشکی بوداپست شد. دانشکده داروسازی و دندانپزشکی دانشگاه سملوایز در سال ۱۹۵۵ تاسیس شد. تقویت روابط بین الملل دانشگاه سملوایز مجارستان از دهه ۱۹۶۰ همراه با برنامه های آموزشی به زبان آلمانی و انگلیسی آغاز شد. در سال ۱۹۷۰ در دانشگاه سملوایز دانشکده علوم بهداشت فعالیت خود را آغاز کرد. در اواخر دهه ۱۹۹۰، بیش از ۳۱۰۰ تخت بیمارستان در کلینیک های دانشگاه سملوایز استفاده شد.

در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۰۰، دانشگاه علوم پزشکی سملوایز با دانشگاه علوم پزشکی ایمره هینال (HIETE) و دانشگاه تربیت بدنی (TF) ادغام شد و به نام دانشگاه سملوایز نامگذاری گردید. با اضافه کردن دانشکده بهداشت و خدمات عمومی در مارس ۲۰۱۰، این دانشگاه شامل شش دانشکده دانشکده دندانپزشکی، دانشکده بهداشت و خدمات عمومی، دانشکده بهداشت، دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی و دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی شد. از آنجایی که کشور مجارستان عضو منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) است و اعتبار نامه اتحادیه اروپا را نیز دارا می باشد، بسیاری از متقاضیان تحصیل در مجارستان، بهترین دانشگاه پزشکی این کشور را یعنی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز را جهت تحصیل انتخاب می کنند.

دانشگاه سملوایز

هزینه تحصیل در دانشگاه سملوایز

بسته به سال ورود شما به دانشگاه سملوایز، باید میزان متفاوتی از شهریه را برای تحصیل پزشکی بپردازید. برای دانشجویان ورودی سال ۲۰۱۹ که جدیدترین دانشجویان ورودی در دوره اخیر هستند، شرح شهریه‌ها بدین شکل است:

 • پزشکی: ۹.۱۰۰ دلار آمریکا
 • دندانپزشکی: ۹.۱۰۰ دلار آمریکا
 • داروسازی: ۶.۰۰۰ دلار آمریکا

این هزینه کلی است که شما باید برای هر سال تحصیل خود بپردازید. البته باید خاطر نشان کرد که این در مورد دانشجویانی که در طول پاس کردن دروس خود مردود نشده و بتوانند ترم‌ها را با موفقیت سپری کنند.

دانشجویانی که به هر علتی نیاز به گذران مجدد هر ترم شوند باید شهریه‌ای معادل ورودی‌های بعدی خود بپردازند. به طور مثال شهریه سالانه برای دانشجویان پزشکی ورودی سال ۲۰۱۴ معادل ۸۷۵۰ دلار است اما در صورتی که یکی از دانشجویان این ورودی مردود شود، باید هزینه ترم تحصیلی مردود شده را برابر با هزینه سالانه دانشجویان ورودی یک سال بعدی بپردازید؛ یعنی معادل با ۸۹۵۰ دلار آمریکا.

شهریه‌های ترم پاییز باید تا ۳۱ آگوست و ترم بهار تا ۳۱ ژانویه پرداخت شوند. پس از این تاریخ، به مدت یک‌ماه شهریه با جریمه محاسبه نمی‌شود اما پس از این به ازای هر یک ماه دیرکرد باید هزینه ۵۰۰ دلار آمریکا به مجموع شهریه اضافه شود.

هزینه های زندگی در شهر بوداپست مجارستان

کشور مجارستان در ناحیه اروپای شرقی قرار دارد که باعث شده است نسبت به دیگر کشورهای اروپایی از لحاظ هزینه های زندگی شرایط مناسبتری داشته باشد. هرچند درآمد ماهیانه در این کشور نسبت به اروپای غربی و شمالی پایین تر است. طبیعتا پایتخت هر کشور از لحاظ هزینه های جاری روزمره نسبت به دیگر شهرهای آن کشور هزینه بالاتری دارد. هر چند هزینه های زندگی دانشجویی در هر مکانی وابسته به روش زندگی فرد است اما به طور معمول هزینه های زندگی در شهر بوداپست مجارستان برای یک دانشجوی خارجی به طور ماهیانه حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ یورو است که بخش های مختلف اسکان، رفت و آمد و تغذیه را شامل می شود.

دانشگاه سگد مجارستان

دانشگاه سگد مجارستان

معرفی و بررسی دانشگاه سگد مجارستان

دانشگاه سگد در یکی از آفتابی‌ترین و ملایم‌ترین شهرهای کشور مجارستان یعنی سگد قرار گرفته است. این شهر هر ساله میزبان هزاران توریست جوان و ماجراجویی است که خواهان لمس طبیعت در در کنار محیط شهری زیبا، جذاب و تاریخی هستند.

از آنجایی که مجارستان بخشی از ناحیه آموزشی عالی اروپا است دائما تحت اعتبارسنجی مراجع رسمی اروپا قرار دارد و این باعث شده تا کیفیت آموزشی آن پیوسته در سطح عالی باشد. شاید در حال حاضر این دانشگاه برترین دانشگاه مجارستان نباشد اما دانشگاه سگد در گذشته برای سال‌هایی متوالی توانسته لقب برترین دانشگاه کشور مجارستان مطابق استاندارد QS را یدک بکشد.

دانشگاه سگد مجارستان گذشته روشنی دارد و نام‌های بزرگی مانند آلبرت سنت-گیورگی، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۱۹۳۷ را در کارنامه خود دارد. در کنار اهداف آموزشی، این دانشگاه طیف وسیعی از اهداف تحقیقاتی را در ۱۲ دانشکده خود دنبال می‌کند؛ اهدافی به وسعت ۷۰۰ برنامه تحقیقاتی متمایز!

بدنه دانشجویی دانشگاه سگد مجارستان در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیری بوده و در حوزه دانشجویان بین‌الملل نیز شاهد رشد فزاینده تعداد دانشجویان هستیم. در حال حاضر این دانشگاه میزبان ۴۰۰۰ دانشجوی بین‌الملل از ۱۱۵ کشور متمایز است.

این دانشگاه در طول حیات تاریخی خود دوره‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است؛ هسته ابتدایی آن که در آن زمان کلشوار نام داشت، در سال ۱۸۷۲ بنا نهاده شد اما آنچه که ما امروز به آن دانشگاه سگد می‌گوییم از سال ۱۹۲۱ و پس از نقل مکان دانشگاه فرانتس جوزف ایجاد شد.

لیست دانشکده‌های سگد

دانشگاه سگد مجارستان دارای ۱۲ دانشکده مجزا است که در ادامه لیست این دانشکده‌ها ذکر خواهد شد:

 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده علوم سلامت و مطالعات اجتماعی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
 • دانشکده حقوق و علوم سیاسی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم و انفورماتیک
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده دندانپزشکی

در بین دانشکده‌های فوق ۴ دانشکده میزبان علوم پزشکی هستند که شامل دانشکده علوم سلامت و مطالعات اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی و دانشکده دندانپزشکی می‌شود. 

یکی از نکات جالب در مورد دانشکده پزشکی دانشگاه سگد مجارستان این است که در برهه‌ای تاریخی از این دانشگاه جدا شده و از ۱۹۵۱ تا ۲۰۰۰ یک دانشگاه مجزا بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که دانشکده پزشکی دانشگاه سگد، تا چه حد امکانات و زیرساخت‌های بالایی دارد.

فراموش نکنید دانشکده‌ای که در یک دوران خاص دانشگاهی مستقل بوده است، زیرساخت‌های قوی در دل خود دارد.

نگاهی به زندگی در کشور مجارستان:

در یادداشت‌های متعددی به زندگی در کشور مجارستان پرداخته شده است؛ به همین علت کارشناسان گلوکال کالج بر آن شدند تا در این یادداشت، نگاهی به زندگی در خود شهر سگد داشته باشند. سگد یک شهر خوش آب‌وهوا در جنوب دشت گسترده مجارستان است.

این شهر سومین شهر پرجمعیت کشور است و همین موضوع باعث شده تا بهره بالایی از زیرساخت‌های شهری و خدمات رفاهی داشته باشد. رشد و توسعه متوازن حمل و نقل در کشور مجارستان باعث شده تا شما بتوانید به کمک وسایل نقلیه عمومی به سادگی بین اقصی نقاط آن جابجا شوید؛ این بدان معنی است که حتی در صورت سکونت در خود بوداپست نیز، امکان تحصیل پزشکی در دانشگاه شهر سگد را خواهید داشت.

بسیاری از دانشجویان این دانشگاه در شهر بوداپست زندگی می‌کنند. در مجموع زندگی در این ناحیه از کشور مجارستان بخاطر بافت فرهنگی آن، دلپذیر تر است. با قرارگیری این ناحیه بر گسل فرهنگی مجاری، رومانیایی و صربی، همواره محل عبور و مرور اقوام و اقلیت‌های مختلف بوده و همین بافت فرهنگی شهر را تا حد زیادی منعطف کرده است.

آمارهای اقتصادی نشان می‌دهند که سرانه درآمد در این کشور ۲۸هزار دلار است؛ این آمار برای قضاوت در مورد وضع رفاهی و معیشت این کشور تا حد زیادی مؤثر است. هزینه مسکن‌های دانشجویی چندان بالا نیست و با فعالیت گسترده حمل و نقل عمومی در این کشور، هزینه زیادی بابت عبور و مرور پرداخت نخواهد شد.

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه سگد مجارستان

دانشگاه سگد مجارستان مانند بسیاری دیگر از دانشگاه‌های شهره و موفق در زمینه تحصیل پزشکی ، دارای یک آزمون ورودی با چارچوب‌های مشخص است. آزمون ورودی رشته پزشکی دو بخشی بوده و دارای بخش کتبی و بخش شفاهی است. پیش از پرداختن به چند و چون آزمون پذیرش پزشکی ، باید گفت که شما در صورت داشتن یکی از مدارک زیر از شرکت در آزمون ورودی معاف خواهید شد. البته این تنها در مورد رشته پزشکی نبوده و در رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی نیز همین قاعده حاکم است.

 • مدرک GCE لول A2
 • مدرک دیپلم IB
 • مدرک تحصیلی BSc

در مورد این مدارک و جزئیات آن‌ها می‌توانید با کارشناسان گلوکال کالج مشورت کنید اما در صورتی که متقاضی دستیابی به این مدارک نیستید یا یکی از آن‌ها را ندارید، به ناچار باید از آزمون ورودی عبور کنید. ظرفیت کلی پذیرش تحصیل پزشکی ۲۰۰ نفر است. امتحان ورودی، برای هر سه رشته با یک فرمت برگزار شده و از این نظر کاملا مشابه هستند. به همین علت توضیحات ارائه شده در ادامه، در عمل در مورد آزمون ورودی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز صادق هستند. نکات زیر در مورد آزمون کتبی اهمیت دارند:

 • زمان کلی آزمون ورودی ۱۲۰ دقیقه است. در صورتی که بصورت آنلاین و از راه دور در آزمون شرکت کنید، کل اعمال شما با نرم‌افزار زوم پایش شده و اعتبارسنجی می‌شوند تا از هر تقلب احتمالی جلوگیری شود.
 • هر آزمون شامل سه بخش مجزا است: ۲۰ تست زیست‌شناسی، ۲۰ تست شیمی و ۶۰ تست زبان انگلیسی عمومی و اختصاصی.
 • آزمون دارای نمره منفی نبوده و ارزش تمام تست‌ها از نظر بارم و امتیاز برابر است.
 • در آزمون مجازی آنلاین، شما امکان بازگشت به سوالات پیشین را ندارید پس هر پاسخ شما و رفتن به سوال بعدی به منزله پاسخ قطعی شما خواهد بود.
 • برخی سوالات دارای ۴ گزینه متمایز و برخی دیگر دارای ۵ گزینه هستند.
 • تنها ابزاری که در طول آزمون مجاز به استفاده هستید جدول تناوبی و ماشین حساب ساده است.

در مصاحبه حضوری یا همان شفاهی نیز این نکات اهمیت دارند:

 • شما در طول مصاحبه باید با یک پروفسور دانشگاهی مکالمه کرده و این آزمون ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول خواهد داشت. اگر آزمون آنلاین انجام شود، باید به شکل ویدیو کنفرانس و با نرم‌افزار زوم باشد.
 • پس از یک مکالمه عمومی در مورد مسائل علمی شما با ۲ پرسش شفاهی در مورد زیست‌شناسی، ۲ پرسش در مورد شیمی و گاهاً ۲ پرسش از فیزیک روبرو خواهید شد.

نکته جالبی که کارشناسان گلوکال کالج معمولاً به متقاضیان خود پیشنهاد می‌دهند شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سملویس به جای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سگد است زیرا، علاوه بر اینکه در این صورت شانس خود را برای پذیرش در دانشگاه سملویس امتحان می‌کنید، نتایج حاصل از آن آزمون برای کمیسیون تصمیم‌گیرنده دانشگاه سگد نیز معتبر است. این یعنی اگر کسی در آزمون ورودی سملویس شرکت کند می‌تواند از نتایج آن برای پذیرش در دانشگاه سگد استفاده کند.

اطلاعات کلیدی تحصیل پزشکی در دانشگاه سگد مجارستان

 • دانشگاه سگد مجارستان در کنار دانشگاه‌های سملوایز و یوتوس لوراند، جز سه دانشگاه برتر کشور مجارستان است و در نگاه قاره‌ای نیز توانسته هشتمین دانشگاه برتر اروپا باشد.
 • بودن در بین ده دانشگاه برتر اروپا، باعث شده تا بتوان به جرأت این دانشگاه را جز دانشگاه‌های ممتاز دنیا دانست.
 • در کنار این موضوع آمارها در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهند که دانشگاه سگد مجارستان در دهک بالای مجموعه دانشگاه‌های اروپا و آسیای مرکزی قرار داشته و این نیز مهر تأییدی دیگر بر توانایی‌های علمی این دانشگاه است.

دو رشته در این دانشگاه بیش از سایرین توانسته‌اند موفقیت‌های علمی را در سطح جهان تجربه کنند:

 • رشته کشاورزی و پزشکی
 • دانشگاه سگد مجارستان از نظر کیفیت آموزشی و زیرساخت‌های علمی رشته پزشکی بین ۳۵۰ دانشگاه برتر لیست QS ایستاده است.

پس اگر تحصیل پزشکی در اروپا را به عنوان یک هدف جدی در سر دارید، حتما باید این دانشگاه را به عنوان یکی از چند گزینه اصلی خود مورد بررسی قرار دهید.

مهاجرت و تحصیل پزشکی در اروپا اگر همراه با انتخاب مقصد درستی باشد، عمیقاً آینده شما را دستخوش تغییر خواهد کرد.

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه سگد

دانشگاه سگد مجارستان مانند بسیاری دیگر از دانشگاه‌های شهره و موفق در زمینه تحصیل پزشکی ، دارای یک آزمون ورودی با چارچوب‌های مشخص است. آزمون ورودی رشته پزشکی دو بخشی بوده و دارای بخش کتبی و بخش شفاهی است. پیش از پرداختن به چند و چون آزمون پذیرش پزشکی، باید گفت که شما در صورت داشتن یکی از مدارک زیر از شرکت در آزمون ورودی معاف خواهید شد. البته این تنها در مورد رشته پزشکی نبوده و در رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی نیز همین قاعده حاکم است.

 • مدرک GCE لول A2
 • مدرک دیپلم IB
 • مدرک تحصیلی BSc
دانشگاه سگد مجارستان
ساختمان کتابخانه دانشگاه سگد

در مورد این مدارک و جزئیات آن‌ها می‌توانید با کارشناسان گلوکال کالج مشورت کنید اما در صورتی که متقاضی دستیابی به این مدارک نیستید یا یکی از آن‌ها را ندارید، به ناچار باید از آزمون ورودی عبور کنید. ظرفیت کلی پذیرش تحصیل پزشکی ۲۰۰ نفر است. امتحان ورودی، برای هر سه رشته با یک فرمت برگزار شده و از این نظر کاملا مشابه هستند. به همین علت توضیحات ارائه شده در ادامه، در عمل در مورد آزمون ورودی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز صادق هستند. نکات زیر در مورد آزمون کتبی اهمیت دارند:

 • زمان کلی آزمون ورودی ۱۲۰ دقیقه است. در صورتی که بصورت آنلاین و از راه دور در آزمون شرکت کنید، کل اعمال شما با نرم‌افزار زوم پایش شده و اعتبارسنجی می‌شوند تا از هر تقلب احتمالی جلوگیری شود.
 • هر آزمون شامل سه بخش مجزا است: ۲۰ تست زیست‌شناسی، ۲۰ تست شیمی و ۶۰ تست زبان انگلیسی عمومی و اختصاصی.
 • آزمون دارای نمره منفی نبوده و ارزش تمام تست‌ها از نظر بارم و امتیاز برابر است.
 • در آزمون مجازی آنلاین، شما امکان بازگشت به سوالات پیشین را ندارید پس هر پاسخ شما و رفتن به سوال بعدی به منزله پاسخ قطعی شما خواهد بود.
 • برخی سوالات دارای ۴ گزینه متمایز و برخی دیگر دارای ۵ گزینه هستند.
 • تنها ابزاری که در طول آزمون مجاز به استفاده هستید جدول تناوبی و ماشین حساب ساده است.

در مصاحبه حضوری یا همان شفاهی نیز این نکات اهمیت دارند:

 • شما در طول مصاحبه باید با یک پروفسور دانشگاهی مکالمه کرده و این آزمون ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول خواهد داشت. اگر آزمون آنلاین انجام شود، باید به شکل ویدیو کنفرانس و با نرم‌افزار زوم باشد.
 • پس از یک مکالمه عمومی در مورد مسائل علمی شما با ۲ پرسش شفاهی در مورد زیست‌شناسی، ۲ پرسش در مورد شیمی و گاهاً ۲ پرسش از فیزیک روبرو خواهید شد.

نکته جالبی که کارشناسان گلوکال کالج معمولاً به متقاضیان خود پیشنهاد می‌دهند شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سملویس به جای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سگد است زیرا، علاوه بر اینکه در این صورت شانس خود را برای پذیرش در دانشگاه سملویس امتحان می‌کنید، نتایج حاصل از آن آزمون برای کمیسیون تصمیم‌گیرنده دانشگاه سگد نیز معتبر است. این یعنی اگر کسی در آزمون ورودی سملویس شرکت کند می‌تواند از نتایج آن برای پذیرش در دانشگاه سگد استفاده کند.

هزینه تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان

شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه سگد مجارستان ثابت نیست و بسته به ترم شما منعطف است. به لیست زیر دقت کنید:

 • ترم اول شهریه شما معادل است با ۷۹۰۰ یورو
 • از ترم دوم تا ترم ۱۱ باید به ازای هر ترم ۷۳۰۰ یورو بپردازید
 • این یعنی در مجموع هزینه تحصیل شما در کل دوره پزشکی معادل است با ۸۰۹۰۰ یورو

شهریه تحصیل دندانپزشکی اما ثابت بوده و به ازای هر سال تحصیلی، یعنی دو ترم، برابر است با ۱۷۰۰۰ دلار آمریکا؛ این یعنی ۸۵۰۰ یورو به ازای هر ترم. در مورد شهریه داروسازی نیز به نکات زیر توجه کنید:

 • شهریه ترم اول ۶۲۷۰ یورو است.
 • شهریه ترم دوم ۴۱۵۰ یورو است.
 • شهریه ترم‌های سه تا شش، به ازای هر ترم ۵۰۰۰ یورو است.
 • شهریه ترم هفتم و هشتم ۵۱۵۰ یورو است.
 • شهریه ترم نهم و دهم ۴۸۵۰ یورو است.

برترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در مجارستان: دانشگاه سملوایز